Bitcoiny – jak fungují a proč existují?

0

Zajímá vás obchodování, měna nebo vás jen překvapil Bitcoin jako novinka v naší společnosti? Na trhu se objevil v roce 2009 a funguje jako elektronická měna neboli kryptoměna. Stejné jméno nese také síť, v níž se dá s Bitcoiny obchodovat.

Co vedlo k vytvoření?

Jedním slovem „nedotknutelný“. Tak by měla znít hlavní přednost tohoto vynálezu. Satoshi Nakamoto, neboli skupina jednotlivců, kteří přišli s touto inovací, přinesli do světa obchodu možnost stability a bezpečí. Tato měna by měla být imunní vůči různým podvodům nebo například obyčejné inflaci. Ta nemůže vzniknout, protože množství uvolněných Bitcoinů je vždy předem dané. Není v ní ani nadřazená osoba, jež by určovala její chod, což výrazně snižuje možnost, že by s ní bylo nějak manipulováno.

Bitcoin získal na popularitě velmi rychle, a to hlavně díky své nabídce anonymity, rychlosti převodů a téměř nulových poplatků. Při potřebě poslat platbu co nejrychleji na cizí zahraniční účet můžete tímto způsobem skrýt své jméno a protější strana získá obnos za několik sekund.

Jak Bitcoin funguje?

Jak už bylo řečeno, neexistuje pro něj nadřízená správa, protože nepatří žádné zemi.  Bezpečí spočívá ve faktu, že platby uchovají vaší anonymitu, avšak provedení platby bude známo všem uživatelům. Tato měna není závislá na jediném serveru, tudíž je skoro nemožné ji ohrozit.

Převody měny fungují na síti uzlů. Všichni uživatelé zde navzájem spolupracují. Pokud vlastníte obnos Bitcoinů, postačí je poslat dalšímu uživateli pod anonymním kódem, který obdržíte při registraci. Ostatní uživatelé (přímo k tomuto úkonu určeni) se přesvědčí, zda-li skutečně vlastníte částku, kterou chcete poslat a dle toho transakci buď schválí, nebo zamítnou. Dostane se vám potvrzení o platbě a dále také potvrzení o schválení od ostatních. Všechny tyto informace jsou pilně evidovány a nemůže tak dojít k žádným nesrovnalostem.

Jaký je kurz

Bitcoin není ničím podložený a není závislý na měnách jako je např. euro. Jeho hodnota se určuje jen dle nabídky a poptávky a vytváří tak určitou harmonii. Tím je také řečeno, že jeho hodnota se může velmi rychle měnit. Dlouhodobé sledování dokazuje, že jeho hodnota se spíše zvyšuje, ale v krátkodobých intervalech je velmi kolísavá.

Využití této měny

Transakce můžete provádět např. na e-shopech podporujících kryptoměny. Existují také bitcoinové směnárny a ve velkých městech už si za ně můžete koupit občerstvení nebo kávu.

Stejně jako každá přicházející novinka se setkává s velkou kritikou. Pro zájemce, kteří touží po rychlém obchodování je tato měna téměř zázrak. I přes řadu výhod působí na průměrné obyvatelstvo jako složitá a mnoho lidí nevěří její stabilitě a nechtějí ji důvěřovat. Dejme tedy Bitcoinu pár let a počkejme si na jeho funkci na trhu.

5/5 - (1 vote)

Zanechat komentář:

Please enter your comment!
Please enter your name here