Ceny v Thajsku: Kolik zaplatíte za jídlo či benzín

10

Thajsko je oblíbenou destinací, kam míří během zimních měsíců mnoho lidí. A není divu – kdo by se nechtěl během chladné české zimy na chvíli ohřát u moře? Thajsko má navíc další velkou výhodu – jedná se o poměrně levnou destinaci.

Hned na začátek musíme upozornit, že se jedná pouze o průměrné ceny. Thajsko je poměrně velká země a ceny se tak mohou v různých oblastech lišit, také může být jejich výše jiná ve městech než na vesnicích. Vyšší ceny lze očekávat také v turistických destinacích. Pro porovnání tedy budeme vycházet z oblíbené destinace digitálních nomádů, Chiang Mai.

Cena jídla v Thajských restauracích? Poměrně příznivá!

Největší rozdíl v cenách najdeme v případě levných restaurací – zatímco v Brně zaplatíte za jídlo průměrně 150 Kč, v Chiang Mai se dostanete lehce pod 40 Kč. Znatelný rozdíl, že? I návštěva průměrné restaurace vás vyjde výrazně levněji (zhruba na 400 Kč za 2 osoby, tříchodové menu), pokud však vyrazíte do fast foodu typu McDonald, zaplatíte zhruba stejnou částku v Brně i Chiang Mai. A co návštěva kavárny? Cena kávy v Chiang Mai bude zhruba podobná, jako v Brně.

A co jídlo v supermarketech?

Obecně se nedá říci, zda je jídlo ze supermarketu levnější či dražší než jídlo u nás. Mezi cenami potravin jsou totiž poměrně výrazné rozdíly. Takže zatímco 1 kg kuřecích prsou vás vyjde v Chiang Mai v přepočtu na 60 Kč, za 1 kg místního sýra zaplatíte 515 Kč (v Česku průměrně 180 Kč). V Thajsku je také výrazně levnější rýže (23 Kč/kg), banány (18 Kč/kg) či rajčata (28 Kč/kg). Oproti tomu si připlatíte za cibuli (27 Kč/kg), jablka (9 Kč/kg) či mléko (44 Kč/l).

Thajsko a ceny alkoholu a cigaret

Co se týče ceny alkoholu, pravděpodobně vás moc nepotěšíme – v Thajsku si výrazně připlatíte za pivo. To domácí zde vyjde na necelých 55 Kč (0,5 l), importované (0,33 l) pak téměř na 80 Kč. Podobné je to bohužel i s vínem – láhev vína zde stojí několikanásobně více než u nás v ČR.

Napadá vás, jak je to asi s cenami cigaret? Vzhledem k thajským cenám alkoholu bude možná trochu překvapivé, že krabičku zde koupíte zhruba za stejnou cenu, jako u nás. Zajímá vás, jak jsme na tom s cenami cigaret nejenom ve srovnání s Thajskem, ale i okolními evropskými státy?

Bydlení? Za hubičku!

Výrazně levnější jsou v Chiang Mai pronájmy. Za 1pokojový apartmán v centru města zaplatíte průměrně 9000 Kč/měsíc, mimo centrum pak jen 6,500 Kč. Za 3pokojový byt v centru pak necelých 19 000 Kč, mimo centrum města 12 000 Kč. I ceny bytů jsou samozřejmě výrazně nižší, než v ČR.

Doprava

Za lístek na autobus zaplatíte v Thajsku zhruba stejně jako v Brně. Výrazně nižší je zde však cena benzínu (okolo 20 Kč/ litr). Paradoxně je zde však pořizovací cena aut vyšší.

Průměrný plat v Thajsku

Jak je to v Chiang Mai s cenami už víme. Ale co platy? Ty jsou v Thajsku výrazně nižší – dosahují jen zhruba 12 500 Kč (po zdanění). Oproti Česku se tedy jedná o poměrně citelný rozdíl.

3/5 - (32 votes)

10 KOMENTÁŘE

  1. Já bych to hodně zjednodušil. Co je místní výroby je většinou levnější než u nás, co se do Thajska dováží je naopak výrazně dražší. Neplatí pro pivo. To je v Thajsku dražší i místní výroby.
    Jinak Thajsko je rok od roku drražší a dražší. Poprvé jsem byl v Thajsku v roce 1999. Tehdy byly ceny opravdu směšně nízké oproti naším. Naposledy jsem byl loni a to už jsem si říkal, že je Thajsko v mnoha případech dražší než ČR. Hodně to zkazili rusky mluvící turisté, kteří na peníze moc nehledí a utrácí. Thajci se samozřejmě přizpůsobili a ceny zvýšili . I tak je to ale stále jedna z nejhezčích zemí na světě kam se rád vracím a racet budu.

  2. K te doprave. Ja uz nevim ceny v cechach,protoze tam 15let neziju ,ale vzpominam ze jsemjel vlakem (asi nejakou3 ti tridou) z BKK na hranici s Kambodzou ( asi 5 hidin cesty) za 48 THB asi 30kc . Myslim ,ze v CR je doprava drazsi. Krom toho co pisatelka delala v Chang Mai fakt nevim. Neni tam nic moc k videni. A nekdy tam je dost zima . Takze jedine jih .

  3. Tak to bych rád viděl, jak se tu píše – jablka (9 Kč/kg) :-))))))) Za takovou cenu nedostanete v Thajsku ani jeden kus, jo – v Thajsku se jablka na kusy prodávají běžně.

  4. Pivo kupovat jedině v obchodech lahvový. Chang 0,66 l vyjde na cca 25-30 korun, takže pohoda. Navíc v tom vlhku a hicu stačej 4 a seš tam (vol. 6%)

Zanechat komentář:

Please enter your comment!
Please enter your name here