Co (ne)kupovat na Aliexpressu?

1

V poslední době jsou u nás velice oblíbené nákupy přes Aliexpress. Aliexpress je portál podobný Aukru, kde můžete pořídit zajímavé věci za zlomek ceny. Na Aliexpressu najdete v podstatě všechno od oblečení, přes elektroniku, hračky po dekoraci do bytu. Výhodnou cenu však kompenzuje delší doba dodání (cca 20-30 dní, jelikož je boží často odesíláno z Číny) a omezená možnost reklamace. Co se tedy vyplatí kupovat a co naopak raději kupte u nás?

Oblečení

Na Aliexpressu je opravdu široký výběr oblečení. Dají se zde sehnat jak neznačkové věci za pár dolarů, tak i produkty světově známých značek. Musíte ale počítat s tím, že za značku si budete muset připlatit a cena se od té naší liší už jen v řádech stovek. V případě obuvi se to pak již moc nevyplatí. Vezmete-li v potaz, že se vám boty například rozlepí, bude reklamace těžká. Pokud se tak nestane v ochranné lhůtě, kdy jde otevřít spor, budete muset boty poslat zpět prodejci. To se vzhledem k ceně poštovného pak může prodražit.

Co se týče oblečení, moje zkušenost je taková, že levnější kusy oblečení nejsou z kvalitního materiálu. Na bavlnu narazíte jen zřídka. Levné mikiny jsou často vyráběny z neprodyšného materiálu a nekvalitně ušité. Často také narazíte na nesoulad ve velikostech a stejně jako je tomu u bot, reklamace pak není jednoduchá, když předpokladem je často vrácení zboží. Narazíte-li však na dobrého prodejce, vrátí vám alespoň část peněz.

Naopak kladnou zkušenost mám s oblečením pro děti. Velikost většinou souhlasila, ale vždy se vyplatilo vzít o trochu větší. Oblečení bylo z kvalitního materiálu a cenově se rozhodně vyplatilo. Jistě vás uchvátí velký výběr různých teplákovek a setů.

Elektronika

Pokud zavítáte na Aliexpress, určitě si všimnete výrazně nižší ceny za elektroniku než u nás. Pro to existuje hned několik důvodů.

Nejde o originální produkt

Před koupí si vždy zkontrolujte, že kupujete originální produkt, nikoliv jen nějakou napodobeninu, která může být ale dosti zdařilá. Nepočítejte ani s tím, že se dočkáte stejných vlastností jako u originálního produktu. Napodobeniny vás sice mohou okouzlit svým vzhledem, parametrově se často originálnímu produktu ani nepřiblíží.

Kupujete přímo od výrobce nikoliv od distributora

Některou elektroniku seženete na Aliexpressu levněji i z toho důvodu, že můžete natrefit přímo na výrobce produktu (a nikoliv na distributora, který produkt přeprodává). Jelikož samotnému výrobce má na prodej o dost nižší náklady než distributor, cena je potom nižší. V potaz je třeba vzít i skutečnost, že Čína a další asijské země jsou centrem výroby drtivé většiny produktů.

Obecně ale není doporučeno na Alixpressu kupovat elektroniku z důvodu právě problematické reklamace. Elektronika jako taková často vykazuje vady (i v případě, kdy ji koupíte u prodejce u nás). Prodejce z Aliexpressu pak při reklamaci často vyžaduje zaslat zboží zpět, což se finančně nevyplatí (viz výše).

Příslušenství k telefonům

Tato kategorie je na Aliexpressu dost oblíbená. Kryty, skla a další příslušenství se zde dá sehnat opravdu o dost levněji než u nás. Co se týče kvality, často je srovnatelná a mohu říct, že někdy i lepší. Kryty zde naleznete téměř na všechny modely telefonů. Výjimkou nejsou knížkové kryty, silikonové kryty i kryty z tvrdého plastu všech barev a motivů. Temperovaná skla pak najdete čiré nebo i s rámečkem dle barvy vašeho telefonu.

Hračky pro děti

S hračkami pro děti je to podobné jako s dětským oblečením. Osobně s nimi mám kladnou zkušenost, obzvlášť pokud jde o dřevěné hračky. Určitě vás překvapí i široký výběr od hraček po nejmenší až po ty pro starší děti.

Na co si dát pozor

Při výběru oblečení si rozhodně dejte pozor na volbu správné velikosti. U elektroniky se naopak vyplatí pořádně prostudovat parametry. K jednotlivým výrobkům bývá často nabízena doprava zdarma. Někteří prodejci však uměle snižují cenu produktu. Na první pohled se tak může zdát, že cena je opravdu výhodná, pak vás ale překvapí, že po přičtení ceny za dopravu, už cena tak lákavá není. Dále se vyplatí dávat pozor na ochrannou lhůtu. Pokud vám totiž uplyne, ztratíte možnost otevřít spor a získat tak své peníze zpět.

2.6/5 - (5 votes)

1 komentář

  1. Elektroniku jak kterou ,zakoupil jsem led řetězy do okna , po zapnutí kouř a propálené dírky u ledek . Takže příště si to rozmyslím. Jinak telefony ok!

Zanechat komentář:

Please enter your comment!
Please enter your name here