
Do českého systému vzdělávání se vrací jesle. Co tato změna přinese rodičům a dětem a kdo s novou úpravou přichází?
Co přinese systém dětských jeslí
Jesle by primárně pro děti mladší čtyř let měla zavést novela zákona o jeslích, s níž přišla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Cílem bylo zlepšení předškolní péče o malé děti a zároveň podpora porodnosti. Ukazuje se totiž, že zázemí hraje pro mnoho Čechů důležitou roli v ochotě si vůbec děti pořizovat, neboť skloubit pracovní a soukromý život je náročné.
Zmizí tak stávající označení „dětské skupiny“, pod kterým dosud fungují zařízení zaštiťující péči o nejmenší děti. Termín „jesle“ byl v minulosti užíván, mezi lidmi je zažitý, proto se k němu nová právní úprava vrací v rámci srozumitelnosti.
Změnit by se měl i systém financování těchto zařízení. Nově bude fungovat na totožném principu jako u soukromých školek. Cílem je z výše uvedených důvodů jesle učinit rodičům finančně i místně přístupné, uvádí ministryně.
Kdo to zaplatí
Už v polovině roku navíc 2022 skončí dětským skupinám podpora, kterou mohly čerpat z evropských fondů. Ministryně počítá díky novele s tím, že rodiče nevydají na pobyt potomka v jeslích více než třetinu minimální mzdy. Zároveň také budou moci k financování této aktivity využít plánovanou vyšší rodičovskou.
Dotovat provoz jeslí mohou zčásti i zaměstnavatelé. Předpokládá se, že u pracovníků s dětmi půjde o žádaný firemní benefit. Stejně tak se na financování budou moci podílet obce. Stát vyjde jedno dítě v jeslích na 5000 Kč měsíčně. Celkem tak Česká republika na provoz těchto zařízení vydá za rok 926,5 milionů korun. Příspěvek se má ale týkat dětí do čtvrtých narozenin, protože podle dostupných informací budou moci v jeslích zůstat i starší děti.
Nicméně do státního rozpočtu by dle aktuálních odhadů mělo „přitéct“ 1,138 miliardy korun z daní odvedených rodiči, kteří se budou moci vrátit do zaměstnání, neboť o jejich ratolesti bude v předškolním zařízení postaráno.
jesle? chápu,že finanční situace často nutí lidí řešit situace i tím,že musí jít co nejdřív po porodu i maminy do práce,ale uvědomme si jednu věc.Dítě v sociálním zařízení (jesle,školka) v době zrání imunity je víc náchylné k nemocem -nejenže bude dítě brzo vystaveno tomuto, ale i časté ošetřování člena rodiny ,,paragrafy,, nepřinesou společnosti žádný užitek,který od jeslí asi očekávají….je to jen můj názor, avšak si myslím, a po zkušenostech s odrůstajícími dětmi vím o čem mluvím….