Do kdy objednat vánoční dárky na internetu?

0

Nechávat vše na poslední chvíli je v podstatě český národní sport. Podobně je to také s vánočními dárky, ale ani pohodlné objednávání na internetu není všemocným řešením. Problém není ani tak v kapacitě e-shopů jako v nedostatku pracovních sil, kterými trpí všechny přepravní společnosti a v první řadě mezi nimi Česká pošta. Pokud si chcete být jisti, přidejte si k níže uvedeným datům aspoň den či dva jako rezervu. Může přijít náledí, výpadek elektřiny kvůli větru a všechny předpoklady se rychle rozplynou. Navíc nezapomeňte, že Štědrý dem je v pondělí a ne všichni přepravci doručují i o víkendu.

Co nám garantují dopravci?

Dopravce Garance doručení do vánoc
Zásilkovna Objednat do 16.12.2018
Česká pošta Objednat do 13.12.2018
PPL Objednat do 17.12.2018
DPD Objednat do 14.12.2018

POZN.: Je nutné aby e-shop tohoto data podal zásilku dopravci. Objednávání po těchto datech již může být risk.

Co je už teď jisté, je objem zboží objednávaného před Vánocemi z internetových obchodů. Oproti loňskému roku lze očekávat další nárůsty tržeb a tím i počty odeslaných zásilek. Nelze se spoléhat ani na to, že si balíček vyzvednete sami na některém z výdejních míst. I když může mít výdejní místo otevřeno dokonce i v neděli 23. prosince, také do nich je nutné nejdříve zboží ze skladů nějak dopravit. Jedna z největších sítí Zásilkovna tak na svém webu doporučuje, aby si zákazníci objednali zboží z e-shopů nejpozději 16. prosince.

Stejné datum doporučují i další přepravci, protože pokud objednáte 16. prosince, zboží se velmi pravděpodobně k přepravci dostane 17. 12. a pak je velká šance, že ho do pátku 21. prosince stihne předat. Ale nespoléhejte se na to, že datum 16. 12. je zárukou. Každý e-shop má určitou hodinu, do kdy zpracovává objednávky v daný den. Často tak zboží objednané po 20. hodině večer může být vyexpedována až o den později. Pokud by se k přepravci dostalo až 18. 12., mohlo by dojít až po Vánocích.

Zdaleka ne každý e-shop je schopen z kapacitních důvodů vyřídit objednávku ze dne na den. Ještě před prosincovým šílenstvím jsme otestovali několik různých e-shopů a průměrná doba zpracování objednávky byla 2 dny. Paradoxně, při platbě předem byla doba zpracování většinou delší než při platbě dobírkou. Dobu zpracování ovlivní i víkend, který může vyřizování objednávky dále zpomalit.  Chcete-li mít tedy naprostou jistotu, že jste pro doručení vánočních dárků udělali vše, co bylo možné, odešlete svou objednávku v pátek 14. prosince během dne.

Při přepravě Českou poštou z osobní zkušenosti doporučujeme tento termín ještě posunout. Pošta trpí největším nedostatkem pracovních sil a obrovské množství balíků zvládá doručovat jen velmi těžko. Konkrétní doporučené datum předání balíků k přepravě zatím neuvádí.

A ještě jedna rada. Berte před Vánocemi i neznámá čísla. Může Vám volat kurýr, který si chce ověřit, kdy budete doma. Usnadníte tak život nejen sobě, ale i dopravcům.

Dárky na poslední chvíli?

Některé internetové obchody budou mít otevřeny své výdejny, díky kterým mohou doručovat dárky později než přes dopravce. Tyto služby jistě budou nabízet Alza.cz, Mall.cz, Tsbohemia.cz a další z velkých e-shopů.

5/5 - (1 vote)

Zanechat komentář:

Please enter your comment!
Please enter your name here