Do konce roku skončí platnost řidičského průkazu ještě 144 000 motoristů

0

Ještě více než 144 000 motoristů by si měli vyměnit svoje řidičské průkazy do konce letošního roku. Kde a jak výměnu provést?

Kolika řidičů se výměna týká

Celkem 290 000 řidičů si už svou povinnost v podobě výměny řidičského průkazu splnilo. Celkem ale končí platnost 433 000 motoristů. Znamená to, že 67 % řidičských průkazů již je vyměněných. Naopak 102 303 řidičů zatím svou povinnost zanedbalo, desetiletá platnost průkazu jim uplynula a výměnu ještě neprovedli. Dalším již zmíněným 144 000 motoristům končí platnost do konce tohoto roku.

Kde a jak si průkazy vyměnit

Motorista musí zavítat na úřad obce s rozšířenou působností, a to kamkoli bez ohledu na místo bydliště. Počítat musíte s tím, že na některých úřadech se mohou tvořit i značné fronty těch žadatelů, kteří se rozhodli, že výměnu nechají až na poslední chvíli. Nejvíc práce tak aktuálně mají úředníci v Praze, Jihomoravském a Středočeském kraji.

Žádat o vydání nového průkazu můžete dokonce už 3 měsíce před koncem platnosti toho starého. Nejpozději byste to měli stihnout 20 dnů před koncem platnosti. Za vydání nového „řidičáku“ se nic neplatí.

S sebou si vezměte platný doklad totožnosti a stávající řidičský průkaz. Naopak už nemusíte přijít s vlastní fotografií na papíře. Úředníci si vás vyfotí na místě. Požádat si také můžete o zrychlené vydání nového průkazu.

V takovém případě se lhůta pro vyřízení zkrátí na nejvýše 5 dnů. Stát vás ale bude nový řidičský průkaz už 700 Kč. Poplatek se platí i v případě, že si řidičský průkaz potřebujete vyměnit z důvodu ztráty, poškození nebo zničení. V takovém případě zaplatíte 50 Kč.

Sankce za propadlý řidičský průkaz

Motoristé by neměli s výměnou řidičských průkazů příliš otálet. Pokud si nový průkaz vyřídit včas nestihnete a se starým propadlým usednete za volant, může vám na místě být vyměřena pokuta do 2 000 Kč, v případě správního řízení vám hrozí sankce až 2 500 Kč.

5/5 - (1 vote)

Zanechat komentář:

Please enter your comment!
Please enter your name here