Dotace na elektromobily pro podnikatele a firmy 2019

0

Nákupy elektromobilů v tuzemsku stát podporuje dotacemi. Za jakých podmínek lze dotaci získat a v jaké výši?

Výše dotace a její podmínky

Dotace je určena pro podnikatelské subjekty, a to bez ohledu na jejich velikost. Vyňaty jsou z ní projekty na území hlavního města Prahy. Ministerstvo průmyslu a obchodu spustilo již čtvrté kolo poskytování dotací, poprvé se tato možnost otevřela v roce 2016. Celkem nyní stát „rozdá“ 200 milionů korun.

Dotace se vztahuje jednak na pořízení samotného elektromobilu, dále je možné čerpat prostředky na pořízení dobíjecích stanic i pořízení akumulace energie. Maximální výše podpory pak činí 75 %. V praxi to znamená, že minimálně mohou podnikatelé získat 10 000 Kč. Maximální částka činí 10 000 000 Kč.

Nutnou podmínkou pro zisk dotace je nulový nedoplatek vůči státním institucím či poskytovatelům z EU. Dále se vyžadují alespoň dvě uzavřená účetní období v daném podnikatelském oboru. A v neposlední řadě musí žadatel disponovat dostatkem prostředků pro financování projektu z vlastních zdrojů, případně musí mít zajištěn úvěr. Dotace mu totiž bude vyplacena až zpětně.

Do kdy žádat a výhody dotací

Zájemci o dotaci mohou pro současné kolo podávat přihlášky ještě do 31. 5. 2019. Reálně pak bude možné dotace čerpat až 18 měsíců od ukončení příjmu žádosti, tedy do listopadu letošního roku. Předpokládá se, že v té době už na trhu bude poměrně velký počet automobilů různých tříd, takže zájemci o pořízení budou mít z čeho vybírat.

Smyslem dotačního programu je především podpora podnikatelů v tom, aby jejich činnost měla co nejmenší dopad na životní prostředí. Pro podnikatele má zároveň pořízení elektromobilu výhodu ve snižování nákladů. Zejména to platí pro ty, kteří se pohybují například v odvětví logistiky ve městech. Dotace pro fyzické osoby v této chvíli v plánu dle vyjádření vlády nejsou. Zvláštní dotační program existuje taktéž pro státní správu a státní příspěvkové organizace.

5/5 - (1 vote)

Zanechat komentář:

Please enter your comment!
Please enter your name here