Dům versus byt: Co je výhodnější a jaké jsou rozdíly v cenách?

0

Mnoho rodin si před nákupem nemovitosti pokládá zásadní otázku, zda investovat do bytu, či raději do domu. Rozhodování může být opravdu obtížné a často je navíc zdrojem konfliktu mezi partnery. Dá se říci, co je výhodnější? A jak vysoko se pohybují současné ceny?

Dům, či byt?

Jednoznačná odpověď na otázku, zda je výhodnější pořídit si dům či byt, bohužel neexistuje. Vždy záleží na tom, z jakého pohledu na nemovitosti nahlížíme – hledáme objekt výhodnější z hlediska ceny? Či dalších nákladů? Nic není černobílé a tak i obě zmíněné varianty mají jak pozitiva, tak negativa. Zároveň hraje podstatnou roli i fakt, že každému vyhovuje něco jiného – někdo upřednostňuje život ve městě, jiný dává přednost klidu vesnice.

Mnohem jednoznačnější už je však odpověď na otázku, zda je výhodnější pronájem či koupě. Ačkoli může být pronájem v některých případech dobrým řešením, obecně je výhodnější nemovitost vlastnit, než si ji jen pronajímat. Přeci jen je lepší vkládat finance do něčeho, co je naše, nemyslíte?

Výrazný rozdíl v cenách

Asi pro nikoho nebude překvapením, že obecně nákladnější je pořízení domu než zakoupení bytu. Také je nutné počítat zpravidla s vyššími pozdějšími investicemi (na opravy a podobně).

A jak jsou na tom současné ceny nemovitostí?

Prozkoumali jsme inzertní portály, abychom vám přinesli srovnání současných cen. Hledané byty měly velikost 2+1, u domů jsme nerozlišovali velikost, ani aktuální stav.

Praha

Asi pro nikoho nebude překvapením, že současné ceny nemovitostí v Praze se drží poměrně vysoko. Nejlevnější byty pořídíte zhruba za necelé 4 miliony korun. Ceny domů se samozřejmě pohybují ještě výš – jen výjimečně se nám podařilo najít dům s cenou pod 6,5 milionů korun. Bohužel, kvůli nedostatku nemovitostí v našem hlavním městě se jejich cena v posledních letech poměrně výrazně zvýšila.

Větší město

Zatočila se vám z cen domů v Praze hlava? Pojďme se raději podívat, za kolik koupíte nemovitosti ve větších městech. Ceny jsou samozřejmě stále vyšší než na vesnicích, drží se však poměrně výrazně níže, než ty v Praze. V Brně se dá byt 2+1 pořídit už zhruba za 3 000 000 Kč. Za podobnou cenu se dá koupit i dům nedaleko města. Je však potřeba zmínit, že nemovitostí za tuto cenu je jako šafránu. Často je navíc třeba počítat s tím, že dům bude vyžadovat rekonstrukci.

Menší města a vesnice

Nejlevněji samozřejmě pořídíte byt či dům v malých městech a na vesnicích. Byt zde seženete za cenu okolo 1 milionu korun, při nákupu domu se nezřídka dostanete i pod tuto cenovou hladinu. U levnějších domů je však téměř vždy třeba rekonstrukce. Ať se rozhodnete pro byt či dům, nákup nemovitosti nejdříve dostatečně zvažte. Zamyslete se nad pozitivy i negativy, položte si také otázku, zda na danou nemovitost finančně dosáhnete. 100% hypotéku už totiž není možné získat.

Rate this post

Zanechat komentář:

Please enter your comment!
Please enter your name here