Pokud se ocitnete na nemocenské, čekají na vás dvě zásadní změny. Tou první je zrušení tzv. karenční doby. Tou druhou se stane zavedení tzv. elektronické neschopenky. Co to je?
Co jsou elektronické neschopenky a co obnášejí
Půjde o moderní podobu klasické neschopenky. Zatím je lékaři mohou používat volitelně, což praktikuje pouze zlomek z nich. Vystavování neschopenek elektronicky ale bude brzy povinné. Formulář o pracovní neschopnosti pacienta mohou přitom lékaři přes internet na ČSSZ posílat už od roku 2010 přes tzv. e-podání.
Hovořilo se o oficiálním spuštění projektu na leden 2019. Nakonec se ale zákonodárci rozhodli jej ještě o rok posunout. Přesto se zaměstnavatelé už v letošním roce mohou připravit na dvě klíčové změny.
Od ledna 2019 platí, že zaměstnavatel může využít možnost dotázání se na pracovní neschopnost. Od 1. července 2019 dojde k tomu, že si zaměstnavatel může zjistit, jestli je zaměstnanec v pracovní neschopnosti. Nově ČSSZ zaměstnavateli na vyžádání sdělí i to, kde nemocný pobývá a jaké má vycházky. Právě zavedením e-neschopenek kvůli lepší kontrole nemocných podmínili zaměstnavatelé zrušení karenční doby.
Jaký dopad bude legislativní změna mít
Samotní lékaři novinku úplně nevítají. Jako klíčový důvod uvádějí především obavy z nadbytku administrativy.
Lékař sice bude muset od 1. července tohoto roku už elektronicky nahlašovat, kdy pacient na neschopenku odešel a kdy mu skončila. Sankce se nicméně v této chvíli za nedodržování povinnosti neplánují. Primární totiž je, aby si lékaři práci se systémem osvojili, než začne platit povinně. Až se tak stane, po zadání čísla pojištěnce si lékař příslušné údaje o svém pacientovi bude moci dohledat rovnou v registru ČSSZ. Zaměstnanci ale zůstává zachována informační povinnost vůči zaměstnavateli.
Personální situace ve zdravotnictví si vyžádala ještě jedno opatření: Posudkoví lékaři jsou nyní vyňati z mantinelů služebního zákona. Nebudou tak muset odejít do důchodu, jakmile dovrší 70 let věku.