Jak je to dnes s žádostí o rozvod a jak může probíhat?

0

Velmi nepříjemnou událostí je pro každého určitě rozvod. Jak ho zvládnout a co je pro něj nezbytné udělat, poradíme v následujícím článku.

Jaké jsou druhy manželských rozvodů

Nesporný rozvod

Jedná se o typ rozvodu, kdy manželství trvalo alespoň jeden rok a nyní spolu manželé již šest měsíců nežijí. V tomto případě řeší rozvod samozřejmě soud, kterému je potřeba doložit smlouvu o vypořádání majetkového vyrovnání. Pokud máte navíc dítě, je důležité dodat i dohodu, ve které stojí, jak často bude nezletilé dítě navštěvovat oba rodiče.

Sporný rozvod

Tento rozvod je pravým opakem nesporného. Jestliže si manželé nesepsali žádnou smlouvu o majetkovém vyrovnání, musí soudu prokázat, že jejich manželství je trvale a nenávratně rozvráceno. Rozvrácení může být například kvůli nevěře, což je jeden z nejčastějších důvodů.

Ztížený rozvod

Jak již název napovídá, jedná se o rozvod, který je komplikovaný zejména z důvodu, že může dojít i k jeho navrácení. Soud v tomto případě manželství nerozvede. Naopak vede manžele k usmíření a k setrvání v manželství.

Co udělat před rozvodem

Jestliže jste se dostali do situace, kdy vaše manželství je nenávratně ztracené, myslete na to, že před rozvodem musíte provést několik důležitých věcí:

  • Rozdělení majetku – Sepište smlouvu, ve které bude, co každému náleží. Smlouvu podepište a nechte úředně ověřit.
  • Ohlídejte si cizí dluhy – důležité je také rozdělení společných financí, případně hypotéky.
  • dohoda o svěření dítěte do péče – Pokud máte dítě, vytvořte dohodu, ve které bude, jak často se dítě bude s rodiči setkávat a u koho bude bydlet.

Kde podat žádost o rozvod

Nejlepší a nejrychlejší variantou je, když se oba manželé na rozvodu dohodnou. V takovém případě je žádost vyřízena zhruba do tří měsíců. Žádost o rozvod se podává vždy k soudu ve městě, kde měli manželé poslední společné bydliště.

5/5 - (1 vote)

Zanechat komentář:

Please enter your comment!
Please enter your name here