Jak je to s porodným v roce 2019, kolik můžete získat?

0

Výbavička pro miminko není levná záležitost. Kočárek, postýlka, oblečení a nic z toho nedostanete jen tak. Porodné má sloužit jako finanční podpora pro rodiny. V roce 2019 činí tato částka 13.000 Kč. Nevyplácí se ovšem každé rodině.

Komu bude porodné vyplaceno?

Dříve se porodné vyplácelo každé rodině. Již v porodnici maminky dostaly složenku, kterou si pak nechaly proplatit. Všechno bylo tak nějak jednodušší. V dnešní době už na porodné dosáhnout pouze rodiny, které mají nízké příjmy. Řečeno jednodušeji. Pokud oba z rodičů pracují, mají smůlu.

Vaše čisté příjmy v roce 2019 nesmí, za předcházející čtvrtletí před narozením miminka, překročit 2,7násobek životního minima. Výpočet příjmů je podle již zmiňovaných čtvrtletí (leden – březen, duben – červen, červenec – září, říjen – prosinec). Podmínkou je také, aby oba rodiče měli trvalé bydliště na území České republiky.

Stává se, že na první dítě nedosáhne na porodné skoro nikdo. Počítají se totiž čisté příjmy tatínka i maminky. Pokud je matka před nástupem na mateřskou/rodičovskou v dočasné pracovní neschopnosti, je tato dávka do příjmu také započítána.

Kromě dávky za nemocenské se započítává také:

  • podpora v nezaměstnanosti
  • ošetřovné, mateřská
  • vyplácené sociální dávky
  • důchody

Pokud se vám tedy teď narodilo miminko, abyste dosáhli na porodné, nesmí váš čistý příjem přesáhnout 20.800 Kč. Což je většinou nereálná částka. Jste-li ovšem v očekávání s dvojčaty, pak výše vašeho porodného může být až 23.000 Kč.

Na druhé miminko už rodiny na porodné dosahují. Jejich životní minimum se totiž s dalším dítětem zvyšuje a zároveň rodičovský příspěvek, který pobírá jeden z rodičů, se do příjmů nezapočítává. Částka už ale není celých 13.000 Kč.

Máte-li vypočítáno, že porodné dostanete nebo to chcete alespoň zkusit a ujistit se, podáváte žádost na příslušný úřad práce. S sebou kromě žádosti o porodné, která je k dostání na stránkách úřadu, budete také potřebovat rodný list dítěte, občanský průkaz a doklad o výši příjmů za předcházející čtvrtletí. O porodné lze žádat od data narození dítěte až do jednoho roku.

Životní minimum – Minimální hranice příjmů k zajištění potravy a dalších nutných osobních potřeb. Životní minimum se u každé rodiny liší. Záleží totiž na počtu osob v domácnosti. 

5/5 - (1 vote)

Zanechat komentář:

Please enter your comment!
Please enter your name here