Jak převést peníze do zahraničí? Tady je 5 jednoduchých způsobů.

0

I vám se může stát, že vám váš příbuzný či kamarád pobývající v zahraničí zavolá, že nevystačí s finanční hotovostí, kterou má u sebe, a jeho bankovní konto je prázdné. Co teď? Naštěstí už v dnešní době není problém peníze poslat prakticky kamkoli. Cena za převod se odvíjí od vybraného způsobu peněžního transferu. A jaké tedy máte možnosti?

Bankovní převod

Asi nejjednodušším způsobem, jak peníze odeslat, je přes banku. Díky internetovému bankovnictví je to naprosto jednoduché. Nevýhodou můžou být někdy vysoké poplatky bank a nevýhodný kurz, jakým k převodu peněz dochází.

V rámci EU existují tzv. SEPA platby, díky nimž je celý proces transferu cenově výhodný, ale záleží také na tom, jakou banku využíváte. Tento druh platby probíhá v eurech a poplatek banka účtuje jak odesílateli, tak příjemci. K převodu musíte znát kódy IBAN a BIC banky příjemce.

Česká pošta

I tato společnost je schopna transfer peněz zařídit.

Poštovní poukázka Z/A – slouží k zaslání částky uhrazené v hotovosti na poště na bankovní účet příjemce v zahraničí. Tato služba je však omezena na tyto 4 země: Bělorusko, Bulharsko, Maďarsko, Polsko. Poplatek není nijak velký. Pohybuje se od 100 do 155 Kč.

Poštovní poukázka Z/C – pomocí této složenky pošlete peníze v hotovosti a příjemce si rovněž hotovost vyzvedne. Využít ji můžete pro zaslání peněz do 12 zemí:  Bělorusko, Bulharsko, Francie, Itálie, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Monako, Polsko, Rumunsko, Ukrajina a Vietnam. Cena za službu je stejná jako u předchozí poukázky.

Western Union

Tato služba nabízí elektronické zasílání peněz do zahraničí během několika minut. Využít ji můžete v minimálně 195 zemích po celém světě. Aby odesílatel mohl peníze zaslat, musí znát jméno příjemce a destinaci, kde dojde k výběru. Příjemce zase potřebuje znát jméno odesílatele, zemi odeslání, očekávanou částku a kontrolní číslo peněžního převodu, které mu sdělí odesílatel.

Peníze budou vyplaceny v místní měně státu příjemce. Při odeslání i výběru peněz je nutné předložit doklad totožnosti. Poplatek za využití této služby se liší v závislosti na zemi příjemce a výši zasílané částky. Pohybuje se v rozmezí od 80 Kč do 2800 Kč.

Transferwise

S touto službou ušetříte na poplatcích a zároveň získáte kvalitní a bezpečnou službu. Na webových stránkách si jednoduše na kalkulačce spočítáte, na kolik vás převod peněz vyjde. Převod uskutečníte jednoduše z těchto stránek tak, že zadáte měnu, v jaké budete peníze posílat, a částku. Platbu provedete svou debetní nebo kreditní kartou. Můžete si také vybrat měnu, ve které si příjemce peníze vyzvedne.

Kromě nízkých poplatků je dalším důvodem, proč využít těchto služeb, výhodný měnový kurz. Rozhodně se vyplatí Transferwise využívat pro převody mimo Evropskou unii. Co se týče převodu uvnitř EU, někdy se spíš vyplatí využít SEPA platbu své banky. Ale měli byste si poplatek i měnový kurz ověřit. Každá banka to má jinak. Peníze by měly na účet příjemce dorazit asi za 3 dny.

Moneygram

Další možností, jak peníze poslat do zahraničí, je pomocí Moneygram. V hotovosti lze poslat maximálně 50 tis. Kč. Vše vyřídíte u informačního pultu v prodejnách Tesco. Potřebovat budete jen doklad totožnosti. Od obsluhy obdržíte kód, který zašlete příjemci. Ten si peníze vyzvedne do několika minut. Poplatek hradí odesílatel. Čili princip je stejný jako u Western Union.

Při výběru způsobu, jakým budete peníze posílat, si rozmyslete, jak rychle požadujete, aby měl příjemce v zahraničí peníze k dispozici. Pro expresní převod využijte Western Union nebo Moneygram, a pokud se spokojíte s transferem do pár dní, raději zvolte Transferwise nebo bankovní SEPA platbu. Můžete využít i Českou poštu, ale počítejte s delší dobou transferu. Aktuální dobu doručení do jednotlivých zemí najdete na webových stránkách České pošty.

Máte zkušenosti s převodem peněz do zahraničí?

2.2/5 - (4 votes)

Zanechat komentář:

Please enter your comment!
Please enter your name here