Jak se finančně připravit na mateřskou dovolenou

0

Český sociální systém je na rozdíl od zahraničních sociálních politik velmi štědrý. Příspěvky na rodičovskou a mateřskou dovolenou však neumí plně nahradit ušlý zisk ze zaměstnání.  Pokud nemáte dostatečné rezervy nebo vysoký pasivní příjem, je vhodné se na období mateřské dovolené finančně připravit. Poradíme vám, jak na to.

Udělejte si pořádek ve vašich financích

Předtím, než začnete zvažovat výši budoucích příjmů a výdajů, je zapotřebí zhodnotit si aktuální bilanci vašeho domácího rozpočtu. Sepisujte si poctivě po dobu několika měsíců výši a zdroj vašich příjmů a výši a hlavně účel vašich výdajů. Jistě máte hrubou představu o tom, za co utrácíte, ale až přesná čísla vám pomohou identifikovat, jak si na tom momentálně stojíte a jak dobře jste finančně připraveni na zvýšení výdajů a snížení příjmů. V případě, že máte pochybnosti o výši svých zůstatků, prozkoumejte své výdaje blíže a zredukujte ty, které nejsou nutně zapotřebí.

Porovnejte ceny svých pravidelných výdajů

U výdajů se zaměřte také na položky, které tvoří největší podíl a které jsou pravidelné – většinou jsou to náklady spojené s bydlením (pronájem či hypotéka), s energiemi, pojištěním, leasingem automobilu, apod. Porovnejte si jejich cenu s aktuálními cenami na trhu a jednejte – refinancujte hypotéku, poohlédněte se po jiném dodavateli energií a prozkoumejte i nabídky pojišťoven. Jistě narazíte na levnější či jinak výhodnější produkty, které prospějí vaší peněžence.

Spočítejte si, o kolik se zvýší vaše výdaje

S pořízením dítěte souvisí také zvýšení výdajů. Nespoléhejte na to, že vám kočárek a výbavičku pořídí rodina. Velké výdaje vás čekají také na pravidelné hygienické pomůcky, jako jsou pleny, ubrousky, krémy, prací prášky, apod. Peněženku si připravte také na umělou výživu. Obecně se udává, že náklady během prvního roku života dítěte jsou okolo 100 tisíc korun, přepočteno na měsíce je to cca 8 300 Kč.

Vytvořte si minimálně půlroční finanční rezervu

Abyste byli schopni pružně a bez větších starostí reagovat na nenadálé změny (ztrátu zaměstnání, porouchání auta apod.), měli byste mít vždy stranou odloženou rezervu ve výši výdajů na 6-8 týdnů. Nezapomeňte ke svým výdajům připočítat i ty, které vás s dítětem teprve čekají – viz bod výše.

Zbavte se dluhů a nevytvářejte nové Samozřejmě, dluhy jsou špatné vždy. O to více bychom jim měli předcházet v době, kdy se příjem naší domácnosti rapidně zmenší a zároveň s ohledem na péči o dalšího člena rodiny vzrostou i výdaje. Pokud vás biologické hodiny příliš netlačí, zbavte se dluhů nebo se alespoň připojistěte proti riziku nesplacení. Bude se vám lépe dýchat. Zároveň předcházejte tvorbě dalších dluhů, především těch, které jsou z povahy věci zbytečné – například lepší mobil či televize na splátky, půjčka na dovolenou, apod.

2.7/5 - (12 votes)

Zanechat komentář:

Please enter your comment!
Please enter your name here