Jak se změnily požadavky pro žadatele o hypotéku?

0

Ekonomická situace je velmi příznivá z čehož mají radost všechny subjekty v ekonomice. Všechny až na jeden. Na centrální banku. Ta se obává, že bude poskytnuto více půjček, než budou lidé schopni splácet. Proto doporučila, aby se změnily podmínky pro poskytování hypoték.

Obavy České národní banky

Příznivá ekonomická situace spolu s levnými hypotečními úvěry způsobila, že začala růst poptávka po novém i starším bydlení. Příliš rychlý růst cen nemovitostí spolu s vysokým objemem poskytnutých úvěrů na bydlení byl alarmem pro Českou národní banku. Ta má obavy, aby si bydlení v současné době nepořizovalo více lidí, než jej v budoucnu bude moci splácet. Momentálně máme vysokou zaměstnanost a platy jsou na vzestupu. Hypoteční úvěry však lidé budou splácet i dvacet let. Co když za dva roky nebude ekonomická situace tolik příznivá? Dojte k poklesu mezd, nárůstu nezaměstnanosti, ale splátky hypotéky zde budou stále. Neschopnost lidí splácet by ohrozila stabilitu bank. Proto Česká národní banka doporučila komerčním bankám upravit podmínky pro poskytování hypotečních úvěrů.

Banky ctí doporučení přísnějších pravidel pro hypotéky

Česká národní banka nemá nad komerčními bankami moc a nemůže jim cokoliv striktně nařídit. Přesto banky podle jejich doporučení poskytování hypotečních úvěrů pravidelně upravují. K posledním větším změnám došlo v říjnu 2018.

Tajemné zkratky DTI a DSTI

Požadavky pro poskytnutí a schválení hypotečních úvěrů zahrnují od října 2018 dvě nové podmínky. Jsou jimi výše všech úvěrů k celkovému čistému ročnímu příjmu (DTI) a poměr splátek k čistému měsíčnímu příjmu (DSTI). Hypoteční úvěr je od října možné poskytnout žadateli jen do výše devítinásobku jeho čistého ročního příjmu. Pozor na situaci, kdy například splácíte automobil nebo některý spotřebitelský úvěr. O dlužnou částku se vám sníží celkový úvěrový limit na hypotéku. Splácení si musíte rozvrhnout tak, aby částka, kterou měsíčně platíte nejen na hypotéku, ale na všechny úvěry, byla maximálně 45 % čistého měsíčního příjmu.

Nová pravidla pro hypotéku stručně:

  • Maximální výše hypotéky je devětkrát čistý roční příjem.
  • Měsíční splátky maximálně 45 % čistého měsíčního příjmu.
5/5 - (1 vote)

Zanechat komentář:

Please enter your comment!
Please enter your name here