Jak si vybrat sídlo společnosti – které legislativní předpisy se toho týkají a jak je to se sídlem v bytě?

0

Zajímá-li vás, podle čeho vybírat sídlo společnosti a jaké legislativní předpisy musíte dodržet, jste tu správně. Mimo to se dozvíte, jaké jsou pro a proti tomu, mít sídlo u sebe v bytě.

Výběr sídla je nemálo důležitý krok při zakládání společnosti. Pročtěte si tento praktický náhled do dané problematiky a správná volba pro vás nebude problém.

Jak vám výběr sídla ovlivňují platné zákony České republiky?

Této problematiky se týkají dva zákoníky, jsou to Občanský zákoník a Obchodní zákoník.

Dle práva ČR je sídlo adresou, na které se právnická osoba nachází.

Nenechte se touto definicí zmýlit a nepovažujte sídlo za provozovnu. Provozovna je naproti tomu místo, ve kterém je vykonávána podnikatelská činnost. Na rozdíl od sídla, provozovnu nemusí mít každá firma. Sídlo může být jen jedno, zatímco provozoven můžete mít vícero.

Přeloženo do jednoduché řeči, sídlo je místo, kde řešíte formální vedení společnosti (papírování, schůzky, styk s úředními orgány atd.), ale provozovna je místo, kde se pracuje, vyrábí, nachází se výrobní hala, linka apod. Už chápete ten rozdíl?

Zákonem nařízené povinnosti, které musíte bezpodmínečně splnit

Než se dáte do výběru sídla, projděte si tyto náležitosti. Všechny z nich musí vaše sídlo splňovat, a tak se nenechte ničím překvapit.

Zákonné povinnosti jsou:

  • Každá společnost musí mít sídlo
  • Jste povinni zajistit přebírání zasílané pošty na dané adresu
  • Musíte umožnit kontakt s úřady i veřejností
  • Musíte vlastnit tzv. právní důvod k užívání nemovitosti (např. nájemní smlouva)

Přijde vám uvedení adresy sídla ve vlastním bytě jako bezchybný nápad? Nechte se vyvést z omylu!

Existují povolání, ke kterým skutečně nepotřebujete kancelář a hravě se vypořádáte i bez ní. Pro vysvětlení se můžete podívat i na článek, který ukazuje, proč v současnosti nepotřebujeme kanceláře. Na jednu stranu to pro mnohé může být skvělá volba, kterou se vyhnete placení zbytečně vysokého nájmu za kancelář, kde navíc riskujete, vypovězení smlouvy. Než si vyberete, projděte si 2 následující hlavní faktory, které se výběru sídla ve svém bytě týkají:

Exekuce

Při vaší podnikatelské činnosti se, bohužel, může stát i varianta, kdy se velký úspěch nekoná, ba naopak se dokonce dostanete do finanční tísně.

V takovém případě vám hrozí návštěva exekutora. Jelikož exekutoři nemají povinnost zjišťovat, komu daný majetek patří, mohou prostě začít zabavovat (tedy olepovat) majetek, který jim padne do ruky.

Je pak vaší starostí prokázat, že daný majetek je ve vašem vlastnictví, nebo dokonce ve vlastnictví úplně jiného člena rodiny. Důkaz může být např. kupní smlouva. Ale nalejme si čistého vína, k jak velké častí svého majetku máte skutečně relevantní doklad? No asi by vám toho doma moc nezůstalo…

K takové exekuci může nastat i v přesně opačném případě, kdy je exekuce uvalena na člena domácnosti a vy přijdete o svůj firemní majetek.

Tuto nemilou, avšak relevantní možnost berte v potaz při svém výběru sídla, abyste pak nebyli nemile překvapení.

Reprezentativní prostory?

Daná adresa se stane veřejnou (bude uvedena ve veřejných listinách – obchodní rejstřík), budou vás navštěvovat úřady, zákazníci a i pošťák k vám zavítá mnohem častěji. Budou rušit nejen vás, ale i sousedy.

Máte doma vždy dostatek klidu, abyste mohli vést nerušené obchodní jednání s klienty? Dokážete případným kontrolám ze strany vládních orgánů zajistit prostory tomu odpovídající (jedná se o jednu z vašich zákonných povinností)?

Sami si zodpovězte na tyto otázky, a tím pádem i otázku, zda mít své sídlo u sebe doma.

Jak se tomu všemu vyhnout a vybrat si kvalitní sídlo?

Zvolte si virtuální kancelář. Jedná se o zvláště výhodnou variantu pro ty, kteří nepotřebují ke své činnosti kancelář a nechtějí podstupovat riziko exekuce.

Za pouhých pár stovek měsíčně, tedy výrazně méně než za pronájem kanceláře, získáte reprezentativní kancelář na prestižní adrese. Výhodou je, pravděpodobně, dobrá dopravní dostupnost, služby přeposílání pošty (dnes již standard) nebo fakt, že adresu sídla nemusíte měnit (a tedy žádné administrativní poplatky) kdykoliv měníte provozovnu, stěhujete se apod.

Jediná věc, na kterou byste si měli dát pozor je, abyste se takto nevrhnuli do podnikání příliš po hlavě a neriskovali více, než si můžete dovolit, neboť nespolehliví plátci daní často využívají virtuální sídla.

5/5 - (2 votes)

Zanechat komentář:

Please enter your comment!
Please enter your name here