Jak si vybrat tu správou účetní?

0

Kdo hledá účetní?

Jste OSVČ hledající účetní, která Vám zpracuje daňové přiznání? Nebo jste majitel firmy, který hledá novou pracovní posilu do účtárny? V obou případech je potřeba hledání účetní nepodcenit. Je třeba si uvědomit, že účetní bude znát fakta o Vaší finanční situaci, příp. finanční data z Vaší firmy. Jde tedy o hledání důvěryhodné osoby. Dále už však požadavky mohou být odlišné. OSVČ bude hledat účetní, která má zkušenosti se zpracováním Daňové evidence a také zkušenosti se zpracováním Daňového přiznání k dani z příjmu fyzických osob. Neměla by mít také problém s přípravou přehledů pro Správu sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovnu. Majitel společnosti bude zřejmě hledat účetní s jinými znalostmi a zkušenostmi.

Co očekávat od účetní?

Každý podnikatel zřejmě bude očekávat něco jiného. Záleží na tom, jestli hledáte účetní, která bude pouze zadávat opakující se doklady do systému nebo zda hledáte účetní, která si bude muset poradit i s účetní závěrkou a složitějšími hospodářskými operacemi. V případě, že sháníte účetní, která bude zpracovávat úsek účetnictví, např. pouze faktury přijaté, vystavené nebo skladové operace, není třeba hledat někoho s dlouhou praxí. Takto úzký záběr lze naučit i začínající účetní. Důležité je však dbát na osobnostní předpoklady k této práci. Jedná se o osobu dostatečně pečlivou a trpělivou, která nebude mít problém zpracovat velké množství opakujících se dokladů? Zároveň bude ale schopna rozpoznat problémovou situaci, pokud jí taková potká? Bude ochotná naučit se pracovat s Vaším účetním softwarem? Neméně důležité bývá přesvědčit se, že účetní zapadne do kolektivu.

Hlavní účetní

V případě, že hledáte hlavní účetní, je třeba se dívat na jiné záležitosti. Zde se již předpokládá, že budete potřebovat člověka s určitou praxí, příp. s vysokoškolským vzděláním, které však může být v případě středoškolsky vzdělané účetní nahrazeno dlouholetou praxí. Samozřejmostí by v tomto případě mělo být dodání doporučení z předchozích zaměstnání. Pokud už má účetní za sebou několik let práce v oboru účetnictví a nemá k dispozici žádné reference, jde o situaci minimálně zvláštní. V případě hlavních či seniorních účetních se často jedná o pozice, ke kterým patří vedení týmu. Je tedy nutné, aby účetní byla také dobrá manažerka, která dokáže svůj tým nejen dovést ke správnému cílu, ale také ho motivovat. Pokud dochází pod jednou účetní k velké fluktuaci podřízených, nezřídka bývá chyba právě v osobnostních předpokladech hlavní účetní. Neméně důležitý prvek při výběru hlavní účetní je také její sebevzdělávání. Nezapomeňte se uchazečky zeptat, jakým způsobem se vzdělává. V oboru účetnictví a daní dochází neustále k velkým změnám a je potřeba, aby je hlavní účetní dokázala uhlídat. Nikdo z podnikatelů nechce být pokutován Finančním úřadem jen proto, že jeho účetní nezaregistrovala změnu v zákoně.

Mzda

Mzda bývá pro spoustu podnikatelů důležitým kritériem při výběru účetní. Je potřeba si však uvědomit důležitost této pozice, kdy se šetřit nevyplácí. Dobrá účetní má přehled o trhu práci, ví, co umí, ví sama dobře, na jakou pozici se hlásí a měla by si tedy být schopná říct adekvátní odměnu. Pokud k Vám přijde účetní, která má skvělý životopis a chlubí se skvělými zkušenostmi a přitom si řekne velmi nízkou částku, jedná se o nestandardní situaci. I kdyby nyní byla v situaci, kdy hledá práci za každou cenu, je možné, že za pár měsíců, až se její situace stabilizuje, Vám uteče za lépe placenou pozicí. Je dobré se podívat, jaké částky se v současné době nabízejí na různé účetní pozice, abyste měli představu, jaké požadavky můžete od uchazeček očekávat. Samozřejmě je také důležité mít určenou svoji hranici. Optimální výši i maximální výši, kterou jste ochotni účetní dát, abyste měli prostor pro případnou diskuzi.

Myslete na to, že čas, který nyní investujete do hledání nové účetní, se Vám vrátí zpět. Účetní mnohdy stráví v jedné společnosti i deset a více let. Vybrat si tu správnou účetní je pak pro podnikatele výhra. Naopak je špatné pokud výběr účetní podceníme a po pár měsících zjistíme, že nás výběrové kolečko čeká znovu.

5/5 - (1 vote)

Zanechat komentář:

Please enter your comment!
Please enter your name here