Jak skloubit studium s péčí o dítě? Je to možné

0

Máte doma dítě či více dětí, a potřebovala byste si rozšířit znalosti v oboru nebo mimo něj? Nebo jen cítíte potřebu něco pro sebe udělat a najít si výplň pro svůj volný čas? Druhou možností také je, že studujete, a zároveň byste si přála miminko. Vaše představy jsou reálné a splnitelné, skloubit dítě a studium je možné.

Kdy je vhodný čas

Pokud již studujete a zároveň plánujete početí dítěte, vezměte v potaz několik věci. První z nich je orientační termín porodu – v ideálním případě budete schopná studovat až do porodu. Po porodu ovšem na zotavení myslete na pauzu alespoň po dobu šestinedělí.

Plánujte narození miminka jindy než v polovině letního semestru, kdy jste ve stresovém období mezi zkouškami. Mohlo by se vám stát i to, že budete připravená na několik zkoušek, ke kterým se ale skrze narození miminka nedostanete, takže by čas věnovaný studiu přišel nazmar.

Po šestinedělí se můžete ke studiu vrátit, budete-li mít dostatečnou podporu rodiny a nebudete-li muset od miminka příliš často a na příliš dlouhou dobu odcházet.

Dobrou zprávou je, že většinu přednášek dnes můžete navštěvovat i s miminkem v šátku či kočárku, stačí se předem domluvit s vyučujícím daného předmětu. Někteří vyučující naopak budou ochotní vám po nějakou dobu účast na přednáškách odpustit. Při plánování těhotenství je třeba vzít v potaz možné těhotenské nevolnosti.

Když nevolnosti nepomáhají

Část žen pociťuje jen občasnou nevolnost nebo trpí občasným zvracením, které je ale neovlivňuje ve schopnosti dále navštěvovat školu či studovat při zaměstnání. Další část žen ale může trpět mnohem vážnější formou nevolností, které jim nemusí dovolit po jistou dobu ani vstát z postele. Tyto nejhorší nevolnosti běžně vymizí kolem 14. – 15. týdne těhotenství, není ale možné považovat to za daný fakt, jelikož jsou i takové ženy, které trpí těžkými nevolnostmi od početí až do dne porodu.

Myslete tedy i na variantu, kdy by bylo nutné studium hned v počátku těhotenství minimálně na nějakou dobu přerušit. Další věc, kterou je dobré zvážit je typ studia – pokud studujete kombinovanou formou (dálkově k zaměstnání), tato informace se vás netýká. Pokud ovšem chodíte do školy denně, bude třeba zvážit možnost individuálního studijního plánu nebo změnu typu studia na kombinovanou formu. Zda vaše škola tuto možnost nabízí zjistíte dotazem na studijním oddělení.

Pokud již dítě máte a chystáte se začít studovat, orientujte se podle toho, jak moc kontaktní je vaše dítě – kolik času denně potřebuje trávit jen a pouze s vámi. Myslete na to, že před zkouškami budete potřebovat minimálně jednu nebo dvě hodiny denně času na studium, více pak o víkendech (kdy může s dítětem trávit více času tatínek).

Pokud v aktuální situaci dítě s tatínkem bez vás nevydrží ani minutu, raději ještě se studiem počkejte. Pokud ale vaše dítě s tatínkem dokáže strávit i několik hodin denně bez vás, klidně se do studií pusťte hned – odměna bude sladká!

Volba školy a oboru

V první řadě je vhodné volit takovou školu, která je pro vás místně dostupná. Je skutečně velkou zásluhou dostat se na prestižní univerzitu, která je vaším snem, ovšem pokud je vzdálená 6 hod jízdy od vašeho bydliště, zaděláváte si na spoustu komplikací. Ideální je studovat na univerzitě, která je ve městě, kde žijete (nebo v blízkém okolí, v dojezdové vzdálenosti maximálně cca hodinu cesty).

Obor samozřejmě volte podle toho, co je vám v životě blízké, čemu se chcete skutečně věnovat a co vás zajímá. Pamatujte na to, že když studujete něco, co vás baví a naplňuje, vždy pro vás bude učení mnohem snazší, než když se snažíte učit něco, co pro vás není vůbec zajímavé. Pokud tedy máte doma miminko, vždy oceníte každou volnou chvíli navíc.

Zvykněte si na režim

Ve chvíli, kdy studujete s dítětem, je obzvlášť důležité myslet na nastavení určitého režimu. Rozhodně ale nepomýšlejte na nastavování režimu pro své dítě – režim nastavujete především sobě. Zvažte, zda se vám lépe učí ráno či večer. Pokud ráno, naučte se vstávat dříve než vaše dítě, a tento čas využijte ve prospěch svého studia. Pokud preferujete odpolední/večerní učení, vyhraďte si čas v této denní době.

Velkým pomocníkem může být šátek či nosítko, které vám například pomůže třeba absolvovat hodiny doučování i v situacích, kdy vás od sebe vaše miminko nepustí, a vy jej nechcete opouštět. Vždy počítejte s vyšším časovým vytížením ve zkouškových obdobích, které následují na konci obou semestrů. Zkouškové období letního semestru ukončuje celý ročník, můžete tedy počítat s tím, že nároky na vás budou v tomto období akademického roku výrazně vyšší než kdykoliv jindy.

Pomoc partnera je nezbytností

Věřte nebo ne, ale pomoc partnera je pro studující matku nezbytností. Samozřejmě jeho roli mohou zastat i prarodiče dítěte či další členové rodiny. Pokud máte doma partnera, který dítěti za poslední rok nepřebalil jedinou plenu a netuší, kde má náhradní oblečení, zvažte, zda vám opravdu bude schopen pomoct při studiu natolik, abyste mohla alespoň hodinu nebo dvě denně vyhradit jen svým potřebám (hlavně ve zkouškových obdobích).

Pokud ale s partnerem sdílíte povinnosti kolem dítěte společně již od začátku, a vy víte, že mu jej můžete kdykoliv bez starostí svěřit na procházku, nemáte se čeho bát. S partnerem se domluvte, zda bude mít opravdu velkou dávku trpělivosti proto, aby vás během studia dokázal podporovat, což zahrnuje nejen péči o dítě, ale také třeba o domácnost.

Není to snadné ale dá se to zvládnout

Skloubit studium a péči o dítě není snadné. Není to snadné ani když je dítěti měsíc, ani když jsou dítěti dva roky. Rozhodně je to ale možné a splnitelné, a tedy pokud je to vaším velkým snem, nebo to nezbytně potřebujete kvůli své práci, neváhejte a alespoň to vyzkoušejte. S velkou dávkou podpory rodiny a určitou dávkou štěstí vám již nic nestojí v cestě.

4.5/5 - (2 votes)

Zanechat komentář:

Please enter your comment!
Please enter your name here