Jak spořit dětem na dobrý start do budoucnosti?

0

Možná si vzpomínáte na svá dětská léta, kdy jste k narozeninám od babiček, dědečků a tetiček dostali jeden dárek a symbolickou bílou obálku s padesátikorunou a slovy, že to ti maminka s tatínkem přidají na knížku. Spořící knížky určitě měly své kouzlo a účel, ale dnes si už můžete vybírat z mnohem pestřejších, atraktivnějších a především výnosnějších produktů, které vám pomůžou se spořením pro vaše ratolesti.

Proč dětem spořit?

Mnoho rodičů nemá velké finanční možnosti, které by jim umožnily odkládat měsíčně dětem třeba tisícikorunu. A tak si řeknou, že ty dvě stovky ani nemá smysl někam posílat či nosit. Milí rodiče, rozhodně nezoufejte! I pár stokorun odkládaných měsíc co měsíc po letech vašim potomkům přijde vhod. Pomoci jim tak můžete se studiem, zahraničním pobytem, zařízením interiéru a klidně i s pořízením bytu. Žádná částka totiž není malá, když se jedná o budoucnost vašich dětí.

Jak vybrat konkrétní finanční produkt?

V současné době na spořícím trhu existuje mnoho různých produktů. A vybrat ten pravý může být běh na dlouhou trať. Rozhodně je dobrým krokem spojit se s finančním poradcem a nechat se touto spletitou cestou provést.

Obecně je pak dobré řídit se jednoduchými radami:

  • vybírejte flexibilní produkt. Začnete-li spořit malému dítku, časem můžete účel využití finančních prostředků měnit. A vybraný finanční spořící produkt by se měl umět vašim požadavkům přizpůsobit
  • vybíráte-li spíše pojištění, výhodnější je připojistit dítě na svou vlastní smlouvu, než mu zakládat vlastní
  • pokud chcete šetřit na vzdělání, výhodnější bývají podílové fondy
  • na peníze dítě dosáhne v 18 letech věku, vy však tuto věkovou hranici můžete ve smlouvě o spoření upravit – zvýšit
  • i když dítku budete peníze měsíčně odkládat, od útlého věku ho veďte k úctě k lidské práci a hodnotám – i těm finančním. Pečení holubi do pusy nelítají ani dnes

 

Podílové fondy

Výnos z pravidelných úložek je u podílových fondů vždy velmi zajímavý. Navíc si můžete vybírat z mnoha modelů – akciové, dluhopisové či nemovitostní. Jejich velkou předností je, že k získaným financím máte po celou dobu přístup – nejsou vázané žádným časem. Posílat nemusíte pravidelně ani žádné finanční úložky, to vše bez případných pokut a penále. Z dlouhodobého hlediska jsou tak podílové fondy velmi lákavé a výhodné. Vybírat můžete i z modelů konzervativních či dynamických, a upravit si tak hladinu rizika dle svého naturelu.

Stavební spoření

Je již dlouhá léta velmi atraktivním a oblíbeným způsobem, jak získat zajímavé finanční částky nad rámec svých pravidelných úložek. Stavební spoření zdobí státní podpora i pojištění vkladů. I když se k penězům nedostanete po dobu šesti let, na které se vztahuje vázací doba. Stavební spoření je velmi výhodné, obzvláště chcete-li získat peníze v krátkodobém horizontu.

Penzijní spoření

Ano, i svým dětem můžete spořit formou penzijního spoření. Získáte zajímavé výnosy a zhodnocení stejně jako u podílových fondů, navíc každý měsíc získáte státní příspěvek. V osmnácti letech si však vaše dítě může vybrat pouze jednu třetinu naspořených peněz – třeba na studium.

Investiční životní pojištění

Jak už název napovídá, pojistka je od toho, aby vám v případě úrazu, nemoci či nehody vykryla váš životní standard či komfort. Není tedy moc výnosná z pohledu spoření. Hůře se také životní pojištění v budoucnosti mění či upravuje. Pokud vaše dítko aktivně sportuje a vy jej chcete mít pojištěné, rozhodně je výhodnější uzavřít zvlášť pojistnou smlouvu a zvlášť smlouvu o spoření.

 

 

5/5 - (1 vote)

Zanechat komentář:

Please enter your comment!
Please enter your name here