Jak ušetřit rodinný rozpočet?

0

Jen málokdo z nás si může dovolit nehlídat výdaje v rodinném rozpočtu. Co dělat, když vám pravidelně na konci měsíce nějaká ta koruna chybí? Ušetřit se dá překvapivě snadno. Jak?

Jídlo

Potraviny obvykle tvoří jednu z největších položek v kolonce VÝDAJE. Vhodný způsob, jak ušetřit, je nakupovat v akci a upřednostňovat velká balení. Omezte návštěvy restaurací a preferujte jídlo připravené doma. Smysl má i vařit „ve velkém“, kdy si připravíte základ, který můžete uchovat v mrazáku a později z něj přichystat jiné jídlo.

Ve spíži i v lednici si nezapomínejte udržovat přehled. Nakupovat choďte se seznamem, pokud máte omezený rozpočet, vyhněte se pořizování zbytečností jen proto, že na ně máte zrovna chuť. Zejména to platí pro nejrůznější pamlsky.

Energie a voda

Děsí vás účet za elektřinu? Vyměňte staré spotřebiče za ty energeticky úsporné. Jestliže používáte odběr proudu v dvoutarifové sazbě, zvykněte si například pračku pouštět v nižším tarifu. Naučte se vypínat spotřebiče, když je nepotřebujete, vyměňte žárovky za úsporné. Pokud v místnosti nejste, zhasínejte.

Pro vodu platí obdobná pravidla, moderní úsporná toaleta ušetří klidně polovinu vody. Na sprchu můžete namontovat úspornou hadici a na baterii perlátor. Základní zásada rovněž zní: Vodou neplýtváme, to znamená nenecháme ji zbytečně téct, když si například čistíme zuby. Místo plné vany si dopřejte sprchu.

Zábava

Jedná se o položku, na které se samozřejmě dá ušetřit výrazně, pokud se například rozhodnete, že kabelovou televizi nakonec vlastně nepotřebujete.

Co s nutnými výdaji za internet nebo mobilní telefon, pokud se jich nemůžete vzdát? Sepište si, jaké služby potřebujete. Nevyužíváte mobilní data, přesto za ně platíte? Voláte pouze rodině v rámci jedné mobilní sítě, tudíž je pro vás zbytečný neomezený paušál? To vše hraje roli. Důležité dále je srovnat si nabídku jednotlivých tarifů. Úsporu můžeme často najít i v těch neveřejných, optimalizaci nákladů tak bude nutné věnovat čas.

Co zkontrolovat jako první pro největší úspory?

Zábava

 • Kabelovka – neplatím zbytečně moc? Většina z nás sleduje 10% programů z nabídky kabelové televize.
 • Internet – potřebuji tak rychlý?
 • Telefon – potřebuji neomezené volání, není možné paušál snížit?
 • Různá zábavní předplatná – potřebuji je? (Spotify, Netflix, HBO atd.)

Energie a voda

 • Topení – Většina z nás neuvažuje nad tím, změnit dodavatele plynu, ale musíme brát na vědomí to, že náš dodavatel nám cenu plynu automaticky nesníží. Také bychom se měli zamyslet nad tím, zda netopíme zbytečně moc.
 • Elektřina – Stejné jako s topením. Víte, že když budeme vypína televize a jim podobné přístroje ze zásuvky, můžeme ušetřit i 200Kč/zařízení ročně? Nenechávejte svá zařízení v režimu StandBy! Nepoužívejte klasické žárovky, díky LED žárovkám můžete ušetřit i 90% elektřiny se stejným komfortem.
 • Voda – Neplýtvat vodou. Skvělé jsou například tzv. spořiče vody, které můžeme namontovat na každou baterii a ušetřit 85% vody se stejným komfortem. Také se prodávají úsporné hlavice do sprchy se stejnou úsporou.

Cestování

 • Auto – jezdíte do práce autem? Co takhle vyzkoušet kolo? To nám může ušetřit i 2000 Kč měsíčně a za to máme třeba jednou ročně příspěvek na hezkou dovolenou!
 • Dovolená – Asi je jasné, že pokud budeme v úsporném režimu, dovolená je nadbytečný výdaj. Můžeme ale zkusit levnou dovolenou.
 • Hromadná doprava – ve většině větších měst je mnohem výhodnější než automobil. Navíc se nemusíte starat o provoz.

Jídlo

 • Kvalita vs. Cena – Není moc dobré šetřit na jídle formou hotovek atd. Ve většině případů akorát ubližujeme svému zdraví než-li šetříme peníze. Raději si kupovat kvalitní neprůmyslově vyrobené suroviny. Z nich si pak sami připravovat jídlo (máme internet a tam je spousty receptů).
 • Voda z kohoutku – Coca cola – 30 Kč, voda z kohoutku cca 1 Kč? Asi není co dodávat a navíc nepijete cukr.
5/5 - (2 votes)

Zanechat komentář:

Please enter your comment!
Please enter your name here