Jak vybrat cestovní pojištění na dovolenou?

0

Odborníci se shodují: Bez cestovního pojištění byste do zahraničí neměli vyrážet, ať se chystáte kamkoli. K čemu cestovní pojištění vlastně přesně slouží a jak si vybrat to správné?

Nestačí mi běžné pojištění?

V rámci Evropské unie (navíc ještě na Islandu, v Lichtenštejnsku, Norsku a Švýcarsku) platí, že se můžete nechat ošetřit i na Evropský průkaz zdravotního pojištění. To je klasická modrá kartička pojišťovny.

Pokud v zahraničí onemocníte nebo si způsobíte úraz, můžete se vydat do státního zařízení. Podmínky ošetření budou shodné jako pro občany tuzemska. V praxi to však většinou znamená, že zdravotnický systém nebude tak velkorysý jako v ČR a vy se na platbě budete podílet spoluúčastí. Zdarma je možné získat zdravotní péči jen někde.

A právě léčebné výlohy má pokrýt cestovní pojištění. Pokud se navíc vypravíte mimo hranice Evropy, stává se tato pojistka pro vás v podstatě nutností. Na pojištění k platební kartě se určitě kvůli nízkým pojistným limitům spoléhat nevyplatí.

Významně vám život usnadní i poskytované asistenční služby. Díky nim se nemusíte bát ani jazykové bariéry kdekoli na světě. Asistenci vám jinak žádná tuzemská zdravotní pojišťovna nenabídne. V krizové situaci poskytne rychlou pomoc a poradí vám například, kde najdete nejbližší lékařskou ordinaci nebo pomůže popsat, co vlastně pacientovi přesně je. Ve stresové situaci nemusíte být schopni to sami zvládnout, přestože si myslíte, že jazykově jste vybaveni solidně.

Vyberte si ideálně takovou asistenční službu, která má celosvětovou působnost a zajistí vám tlumočení do více jazyků.

Podle čeho vybírat

V zásadě platí, že u cestovního pojištění nemá smysl příliš hledět na jeho cenu. Řádově nás sjednání pojistky vyjde na desetikoruny. Pomoc je přitom nezanedbatelná, protože v krajních případech se mohou částky za zdravotní péči vyšplhat i do milionových částek.

Limity pro pojistku se většinou pohybují v rozmezí 1 až 10 milionů korun. V případě některých pojišťoven si můžete sjednat i neomezený limit. Především záleží na účelu cesty a na cílové destinaci.

Pro Evropu se doporučuje většinou limit nižší, optimálně asi okolo 1,5 milionu. Jestliže se chystáte cestovat do vzdálenějších destinací, doporučuje se zvolit si limit vyšší, a to nejméně 3 miliony korun. Platí to například pro cesty do Spojených států, kde je zdravotní péče mimořádně nákladná.

Problematickou částí cestovního pojištění bývá zubní ošetření. To zpravidla bývá z plnění vyňato nebo má nastaveno velmi nízké limity, většinou nemůžete počítat s více než 10 000 Kč. Výluky z pojištění jsou tak tím dalším důležitým, o čem byste se měli určitě informovat.

Která připojištění se vyplatí zvolit

Mimo standardního plnění, které už je v pojištění zahrnuto, má v některých případech význam mít povědomí i o možnosti dalšího připojištění, které vás může ochránit před různorodými riziky.

Připojištění zavazadel tak pomůže s nahrazením škody v případě, že se vám cestou na dovolenou zavazadla ztratí, budou poškozena nebo je někdo odcizí. Potřeba je ale dát si pozor opět na omezení pojistných limitů. Můžete pak být nemile překvapeni tím, že zničený notebook v hodnotě několika desítek tisíc pojišťovna jednoduše neuhradí.

Obdobně se vyplatí pojištění odpovědnosti. To uplatníte, pokud škodu způsobíte vy někomu třetímu, případně také pokud se podobná nehoda stane vašemu dítěti. Zahrnovat může dokonce i škody způsobené vašim domácím mazlíčkem.

Jak si pojistku sjednat

Na pojistku v zásadě není nutné myslet příliš dlouho dopředu. Pokud musíte odcestovat do zahraničí náhle, nepojištění odjet nemusíte. Vše vyřídíte také online těsně před cestou, uzavření cestovního pojištění trvá jen několik málo minut.

5/5 - (1 vote)

Zanechat komentář:

Please enter your comment!
Please enter your name here