Jaké jsou výhody a nevýhody operativního leasingu?

0

Zvažujete pořízení automobilu? Kromě běžné koupě automobilu je zde i varianta operativního leasingu. Ten je od poloviny roku 2014 dostupný i pro fyzické nepodnikající osoby. Díky řadám výhod, které přináší, je operativní leasing oblíbeným způsobem pořízení automobilu.  Níže si představíme jeho výhody a nevýhody.

Pozor, nepleťte si operativní leasing s leasingem finančním

Ještě předtím, než se dostaneme k výhodám a nevýhodám operativního leasingu, pojďme si vysvětlit rozdíl mezi operativním a finančním leasingem. Mnozí si právě tohle pletou. Finanční leasing je v nabídce mnohem déle, a proto si řada zájemců o tento produkt myslí, že se jedná o jedno a totéž. Mezi finančním a operativním leasingem je však pár podstatných rozdílů.

Když si zájemce sjedná automobil na finanční leasing, splácí leasingové společnosti předem dohodnuté pravidelné splátky. Až je doplatí, stává se majitelem automobilu. Do finančního leasingu obvykle nejsou zahrnuty další služby, jako je tomu u leasingu operativního.

Jaké jsou výhody operativního leasingu?

Operativní leasing je odlišná služba, při které zájemce opět leasingové společnosti splácí předem dohodnuté pravidelné splátky. Ani po jejich splacení se však nestává majitelem vozu, nýbrž vůz vrací zpět leasingové společnosti. Pokud má zájem dále jezdit, se společností si sjednává vůz nový za podobných podmínek.

  • Do pravidelných splátek operativního leasingu není zahrnuta celá cena vozu, nýbrž jen rozdíl mezi pořizovací a zůstatkovou cenou vozu po jeho odevzdání.
  • Operativní leasing si můžete obvykle sjednat ve dvou variantách. Ve standardní variantě je zahrnutý pronájem vozu, povinné ručení, havarijní pojištění, případně připojištění skel. V plné variantě se může zájemce o nový vůz těšit kromě výše zmíněného ještě na pravidelné servisní prohlídky, dálniční známku, asistenční služby, zimní pneumatiky, jejich přezutí a uskladnění.
  • Při uzavírání smlouvy neskládáte žádnou anotaci, tudíž nemusíte mít našetřené žádné peníze.
  • Další výhodou je fakt, že můžete neustále jezdit v novém voze, který je prakticky bezkazový a odpustit si tak řadu starostí spojených s péčí o vlastní vůz.
  • Vybírat můžete z pokaždé jiných modelů automobilů.
  • Podnikatelé si mohou pravidelné splátky dát do nákladů.

Automobil na operativní leasing může být pohodným řešením i pro vás. Jen si to představte, máte nový vůz, aniž byste předem museli šetřit. Za pravidelné servisní prohlídky neplatíte, jen vůz odevzdáte ke kontrole, pokud si k tomu ještě vyberete plnou variantu operativního leasingu, nemusí se vás týkat ani poplatek za přezouvání automobilu, stejně tak můžete naplno využít asistenční služby. Jediné, co budete muset je plnit vašeho nového broučka pohonnými hmotami a v případě potřeby zaplatit pokutu za špatné parkování či jiné prohřešky. Když si odmyslíte následující nevýhody, může se zdát automobil na operativní leasing naprosto ideálním řešením nejen pro podnikatele, nýbrž pro fyzické osoby.

Operativní leasing také má své nevýhody

Ovšem nemyslete si, operativní leasing má také své nevýhody. Mezi ně patří:

  • omezení v počtu najetých kilometrů. Za jejich přesáhnutí hrozí sankce.
  • nemožnost provádění úprav na vozidle. V případě, že si na vůz budete chtít nainstalovat tažné zařízení, musíte o svolení požádat leasingovou společnost. Po ukončení operativního leasingu musíte tažné zařízení z vozu buď bez následků odstranit, nebo jej bez nároků náhrady nechat na vozidle.
  • limitovat vás také může stanovení osob, které mohou automobil řídit.

Pořízení automobilu formou operativního leasingu je čím dál tím častější. Možná mu přijdete na chuť i vy. Aby také ne. Na bezstarostnou jízdu se velmi snadno zvyká.

5/5 - (1 vote)

Zanechat komentář:

Please enter your comment!
Please enter your name here