Kolik bude stát a odkdy platí dálniční známka 2019?

0

Dálniční známka v tuzemsku platí pro dálnici a pro vybrané úseky rychlostních silnic, které jsou zpoplatněny. Jako důkaz pro zaplacení se používá právě kupón, pro který se vžilo označení dálniční známka.

Kdo musí mít dálniční známku

Vůbec poprvé se se známkou čeští řidiči potkali už v roce 1995. V příslušných úsecích jí musí být označeno každé auto do 3 500 kg. Vždy se bere v úvahu pouze hmotnost vozidla. To znamená, že budeme-li mít na auto přívěs a vlastní vozidlo bude ve výše uvedené hmotnostní toleranci, pořizujeme si klasickou dálniční známku.

V případě vozidel s hmotností nad 3 500 kg je situace odlišná, zde je nutné platit mýtné. Majitelé motocyklů nákup dálniční známky řešit nemusejí, u nich povinná není. Vybrané skupiny jsou taktéž od placení poplatků osvobozeny. Do této kategorie spadají například držitelé průkazu ZTP.

Ceny známky a kde koupit

Známku si kupujete vždy na rok, měsíc nebo na 10 dnů, přičemž omezená platnost na měsíc nebo deset dní se pozná dle příslušného proštípnutí. Pokud si koupíte známku na celý rok, ta pro rok 2019 vám bude konkrétně platit od 1. prosince 2018 do 31. ledna 2020.

V současné době, tedy pro rok 2019, jsou ceny dálničních známek stanoveny takto:

  • desetidenní – 310 korun
  • měsíční – 440 korun
  • roční – 1500 korun

Známky si koupíte na vybraných místech. Konkrétně jsou to: Pobočky Cash Point nebo České pošty, ÚAMK – Žlutý Anděl, benzínové pumpy, některé provozovny ABA a příslušná místa označená samolepkou.

Dálniční známka v budoucnu

Ani pro letošek se tak nic významného nemění. Známka má dál podobu nálepky, která se barevným provedením liší podle toho, jak dlouhou má platnost. Roční je modrožlutá, měsíční žlutozelená a desetidenní šedočervená.

Výraznější změna má přijít až v roce 2021, kdy by se poplatky měly začít hradit elektronicky po vzoru dalších zemí, včetně sousedního Slovenska. Podle platby spárované s SPZ se pozná, kdo nemá zaplaceno.

5/5 - (1 vote)

Zanechat komentář:

Please enter your comment!
Please enter your name here