Konec fixace úroku u hypotéky, co dělat?

0

Blížící se konec fixace úrokové sazby je období, které se nevyplatí promeškat. Je to čas, který můžete využít k tomu, abyste si vybrali pro vás nejvhodnější způsoby, jak v případném čerpání úvěru dále pokračovat. Rozmýšlejte však s dostatečným předstihem. Ideální doba je alespoň tři měsíce před koncem fixačního období. Jaké tedy máte další možnosti?

Co je fixace úroku u hypotéky?

Tímto pojmem je myšleno garantování neměnné výše splátek po dobu, kterou si se svou bankou předem dohodnete. Vždy tedy přesně víte, kolik budete platit. Fixací si zajistíte ochranu před možnými výkyvy trhu. Ovšem i fixace má svá rizika. Lze na ní vydělat, pokud v tuto dobu ceny na trhu porostou nebo i prodělat, pokud ceny na trhu klesnou.

Jaké jsou vaše možnosti?

Jelikož je fixace časově omezená, banka vám asi měsíc před jejím uplynutím oznámí její konec. Měli byste mít tedy rozmyšleno, co dál. Jaké vám z toho plynou příležitosti:

  • hypotéku můžete částečně nebo zcela splatit
  • lze zkrátit nebo prodloužit její splatnost
  • možné je i navýšení hypotéky
  • často vhodné a výhodné je refinancování

Co je refinancování hypotéky?

Pokud hypotéku zcela neuhradíte a budete v ní pokračovat, je dobré zvážit přechod k jiné bance. Jedná se o tzv. refinancování. Tímto způsobem za vás nová banka splatí hypotéku a s vámi uzavře novou smlouvu za lepších podmínek. Tento krok je důležité zvážit s dostatečným časovým předstihem, abyste rozumně a v klidu porovnali podmínky u více bank a měli tak opravdu ucelený přehled.

Průběh refinancování

Jak to probíhá? Jednoduše. Vaše banka vám pošle oznámení o končícím fixačním období a zároveň i nové podmínky pro další období. Pokud na tento dopis nebudete reagovat, budou nové podmínky banky považovány za akceptované a hypotéka takto bude pokračovat dál. V této době je proto vhodné mít zmapovaný trh, abyste na nabídku své banky mohli vhodně reagovat a pokud vám konkurence nabídla lepší podmínky, můžete je své bance sdělit a dožadovat se dorovnání. Na to bude vaše banka reagovat buď vstřícně a přizpůsobí své podmínky nabídce konkurence, anebo ne, a v tom případě můžete přejít k výhodnější straně.

Snažte se toto období nepropásnout, vhodným refinancováním můžete ušetřit opravdu velké peníze.

Jaké jsou aktuální sazby úroků u bank?

Stav k 12.5.2019

BankaÚrok od
Moneta2,71%
Česká spořitelna2,89%
ČSOB2,79%
Equa Bank2,79%
FIO2,58%
Air Bank2,79%
5/5 - (1 vote)

Zanechat komentář:

Please enter your comment!
Please enter your name here