Kreditni versus debetní karty

Troufáme si říci, že debetní kartu má v peněžence téměř každý z nás. Bezhotovostní placení se totiž již stalo nedílnou součástí našich životů. Kreditní karty jsou však obsahem peněženky bezpochyby menšího počtu lidí. Víte, čím ještě se kreditní karty odlišují od těch debetních?

Čí jsou peníze, jimiž platíte?

Zásadní rozdíl mezi debetní a kreditní kartou tkví v tom, čí peníze při placení čerpáte.

Pokud jste majiteli debetní karty, během placení z karty mizí vaše vlastní peníze. Dalo by se říci, že nejdříve si na kartě musíte vytvořit zásobu hotovosti, abyste s kartou mohli platit.

 V případě kreditní karty je vše opačně. Pokud platíte kreditní kartou, nakupujete za peníze banky. Poté tyto finance bance vracíte. Jedná se tedy o jeden z typů úvěrových produktů. S tím také souvisí fakt, že pokud byste peníze včas nevrátili, budou vám účtovány další poplatky.

Proč si pořídit kreditní kartu?

Nutno zmínit, že kreditní karta má své výhody a v některých případech je také její vlastnictví nezbytné.

S jedním z těchto případů se můžete setkat při cestách do zahraničí. Asi nejtypičtějším příkladem, kdy budete kreditní kartu potřebovat, je půjčení auta. V řadě států (včetně mnoha zemí Evropy) autopůjčovny totiž vyžadují pro půjčení předložení kreditní karty. Následně zákazníkovi zablokují na kartě stanovenou částku (výše se liší dle země, autopůjčovny a typu auta). Pokud je vše v pořádku a auto je navráceno ve stejném stavu, danou částku odblokují.

Při platbách v zahraničí se také pravděpodobně setkáte s různými zkratkami. Podívejte se na význam těch nejčastějších.

Jaké (ne)výhody má kreditní karta?

Kromě výše zmiňované skutečnosti mají kreditní karty i další výhody. Banky se totiž snaží (pro získání nových zákazníků) kreditní karty provázat s dalšími výhodami. Můžete tak ke kartě získat například cestovní pojištění zdarma, slevy v určitých obchodech či pojištění zboží proti krádeži.

Vždy je však třeba si uvědomit, že se jedná o úvěrový produkt. Pořízení kreditní karty tak vždy dobře zvažte. Nikdy nevyužívejte kreditní kartu pro splácení jiných dluhů a dobře si rozmyslete, zda zvládnete vypůjčenou částku splatit.

Jakou kartou tedy platit?

Faktem zůstává, že díky slevovým akcím či vrácení části peněz z provedených plateb je možné díky kreditní kartě menší částky ušetřit. Ovšem pozor! Vždy je třeba si uvědomit, že kreditní karta je úvěrový produkt, který vytvořily banky proto, aby vydělaly. Ano, cílem kreditních karet je přinést zisk bankám, nikoli vám. A právě různými výhodami spojenými s kreditními kartami se banky snaží vás přesvědčit, abyste si kreditní kartu pořídili. Navíc stačí malé klopýtnutí v podobě zpoždění návratu peněz a poplatky už se valí.

A také je třeba zmínit další fakt – ačkoli banky často v prvních měsících slibují, že za vedení karty platit nebudete, po několika měsících se často tato skutečnost změní. Pokud plánujete půjčení auta v zahraničí a kreditní karta je nutností, jejímu pořízení se nevyhnete. Dobře však zvažte, zda tuto kartu potřebujete i v běžném životě. Využívání debetní karty je bezpochyby vždy lepším řešením.

5/5 - (1 vote)

Zanechat komentář:

Please enter your comment!
Please enter your name here