Senior

Po desítkách let v zaměstnání se spousta lidí těší, až si v důchodu odpočine. Existují však i takoví, kteří jsou stále vitální a po odchodu ze zaměstnání najednou nevědí, co si počít s volným časem. Spousta osob po odchodu ze zaměstnání navíc trpí nedostatkem sociálního kontaktu, což se negativně podepisuje na psychice. Pokud patříte i vy mezi aktivní důchodce, kteří by si rádi k důchodu přivydělali nějakou korunu a byli opět mezi lidmi, můžete zkusit některý z našich tipů na přivýdělky.

Vydělávejte si svými koníčky

Možná jste si už dříve představovali, jaké by to bylo opustit zaměstnání a vrhnout se do toho, co vás opravdu baví. Často tuto cestu za splněným snem zkříží strach z toho, že vás koníček nedokáže dostatečně finančně zabezpečit. Nyní však mohou jít obavy stranou. Díky pobírání důchodu máte svůj stálý příjem zajištěný a peníze z vašeho koníčku budou v podstatě jen bonus navíc.

Pokud jste doposud koníček neměli, nezoufejte, i na stará kolena se můžete pustit do nejrůznějších kreativních a řemeslných činností. Pro většinu z těchto činností stačí vyřízení volné živnosti, kterou po zaplacení 1000 Kč poplatku můžete vykonávat okamžitě. Takto můžete například šít oblečení, vytvářet různé výrobky ze dřeva, papíru či skla, opravovat motorová vozidla, fotografovat či malovat.

Seznam všech 80 druhů volných živností naleznete zde.

Zkuste se zeptat u svých předchozích zaměstnavatelů

V době, kdy je nouze o zaměstnance, je velmi pravděpodobné, že i vaši bývalí zaměstnavatelé momentálně hledají posily do svých řad. Zkuste je kontaktovat s nabídkou spolupráce. Pokud jste se se svým zaměstnavatelem rozloučili v dobrém, pravděpodobně vás díky vašim zkušenostem s firmou upřednostní před zcela neznámými kandidáty. Nebojte se oslovit zaměstnavatele ani v případě, že žádnou nabídku momentálně neinzeruje – na zkrácený úvazek se téměř vždy nějaká spolehlivá pomocná ruka hodí.

Pracovní pozice vhodné pro důchodce

Momentální situace na trhu práce nahrává zaměstnávání důchodců na brigády i plný pracovní poměr. Typickou prací nabízenou seniorům je pozice hlídače, vrátného nebo řidiče, často je inzerován i roznos letáků a novin, výpomoc v prodejnách při inventurách, práce v call centrech, pomocníci do kuchyně či na stavbu anebo uklízečky. Velmi užitečná a přitom nenáročná činnost je hlídání přechodů pro chodce v ranních hodinách, kdy chodí do školy malé děti.

Práci nebo brigádu můžete hledat na internetu jednoduše pomocí vyhledávače anebo na profesních webech, kde si lze snadno vyfiltrovat region i typ smluvního úvazku. Hledat můžete například zde:

  • www.volnamista.cz
  • www.jobs.cz
  • www.profesia.cz
  • www.prace.cz
  • www.fajn-brigady.cz
  • www.brigadaihned.cz
  • www.nabrigadu.cz
  • www.idealnibrigada.cz
  • www.indeed.com

S výběrem vhodné pozice vám může pomoci i místní pracovní úřad, který rovněž eviduje nabídky vhodné pro seniory nebo osoby se zdravotním omezením.

Nabídněte pomoc svému okolí

Pokud vaší motivací nejsou jen peníze, ale hlavně aktivně a smysluplně strávený čas, můžete se nabídnout vašim známým či sousedům. Spousta z nich jistě uvítá pomoc v domácnosti nebo na zahradě. V oblibě začíná být také hlídání dětí a jejich vyzvedávání ze školy či kroužků, nakupování nebo venčení domácích mazlíčků. Pravděpodobně si nevyděláte tolik jako u klasického zaměstnavatele, ale budete se cítit užiteční pro své okolí.

Provizní přivýdělky MLM

Mezi inzeráty se velmi často objevují také nabídky, které slibují vysoké výdělky, ale vyžadují počáteční investici. Může se jednat o poměrně neškodný systém zvaný MLM (Multi Level Marketing – česky víceúrovňový marketing), což je prodejní systém založený na provizním prodeji a rozšiřování týmu prodejců. Nejčastěji je takto prodávána kosmetika, drogerie a parfémy.

Tento systém sice funguje, ale není to zdaleka tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. MLM vyžaduje spoustu času, trpělivosti a zkušenosti s přímým prodejem a marketingem. Dobře proto zvažte, zda se vám investice do startovacích balíčků vrátí. Před registrací do tohoto systému si pročtěte pořádně reference na internetu a ujistěte se, že se jedná o seriózní společnost. Často můžete totiž narazit na podvodné nabídky, které se pouze vydávají za MLM s cílem vytáhnout z důvěřivých osob peníze.

5/5 - (1 vote)

Zanechat komentář:

Please enter your comment!
Please enter your name here