
V letošním roce lze na rekonstrukci své nemovitosti využít dva druhy dotací. Již známou Zelenou úsporám vystřídala její mladší sestra Nová zelená úsporám. K ní přibyla i Modrá úsporám, známější pod názvem Dešťovka. Obě dotace lze vyřídit online.
Nová zelená úsporám
V rámci dotace Nová zelená úsporám mohou lidé žádat o dotace na zateplení domu, včetně zateplení svépomocí, ale s technickým dozorem. Dále na výměnu oken nebo dveří a dokonce i na stínící techniku, například žaluzie nebo rolety. Dotace je však primárně určena na podporu výstavby nových domů v nízkoenergetické nebo přímo v pasivním standardu s využitím systémů zpětného získávání tepla, neboli rekuperace. Stát zadotuje až 50 % nákladů vzniklých v souvislosti s výstavbou či rekonstrukcí. Na novostavbu lze tak získat dotaci od 150 tisíc korun (na nízkoenergetické domy) do 450 tisíc korun (na domy pasivní).
Kde a jak lze zažádat?
Žádost lze vyřídit kompletně online na webu novazelenausporam.cz. Vyřízení dotace má pod správou Státní fond životního prostředí a předpokládanou výši dotací si můžete zjistit předem s využitím online kalkulačky na stránce kalkulacka.novazelenausporam.cz.
Dotace Dešťovka a její cíl.
Dotační program Dešťovka byl poprvé spuštěn již v září 2017, ale finanční prostředky, které pro něj byly vyhrazeny, stále nejsou vyčerpány. Ve druhé vlně dotací je vyhrazeno k rozdělení dalších 200 miliónů korun. Dešťovka vznikla jako součást takzvaných modrých dotací, které motivují majitele nemovitostí k šetření pitnou vodou. V období extrémních veder kdy obce obvykle vyhlašují zákaz plýtvání vodou v podobě napouštění bazénů, zalévání, a podobně lze využít užitkovou vodu, která během srážkově aktivnějšího období napršela na naši střechu a byla svedena do akumulační nádrže. Dotační program Dešťovka podporuje právě pořízení akumulačních nádrží včetně nezbytných instalací, jejichž účelem je využití dešťové vody.
Na co lze Dešťovku využít?
Dotace lze využít na jednoduché systémy na zalévání, ale i v rámci rozvodu uvnitř budovy lze dešťovou vodu využít například i na splachování toalety nebo na praní. O dotaci mohou požádat majitelé rodinných domů, ale dokonce i majitelé chalup, v nichž mají hlášeno trvalé bydliště, což stačí doložit například platbami za energie či odpady. Pokud si ale myslíte, že dostanete dotaci na sud pod okapem, jste mimo. Stát podpoří pouze vybudování či přebudování nevyužité podzemní jímky. Výše dotačních prostředků se odvíjí od komplikovanosti systému. Vždy však platí, že stát vám vrátí až 50 % vynaložených nákladů. U jednoduchých systémů pouze na zalévání můžete dostat podporu až 55 tisíc korun. Komplikovanější systémy spojené s budováním rozvodu dešťové vody pro splachování a praní, stát podpoří až 105 tisíci korunami.
Kde a jak lze zažádat?
Kompletní žádost o dotaci Dešťovka lze vyřídit online na webu dotacedestovka.cz. Zažádat o dotaci můžete ve třech oblastech:
- na akumulaci srážkové vody pro zálivku zahrady,
- na akumulaci srážkové vody pro splachování WC a zálivku zahrady.
- na využití přečištěné odpadní vody s možným využitím srážkové vody.
Jako hlavní podklad pro žádost musíte doložit Odborný posudek, který vám zpracuje provádějící firma, například instalatérská. Případně pokud jste technicky zdatní a disponujete aktivní živností na projektování, můžete si Odporný posudek vypracovat sami. Na webu www.dotacedestovka.cz najdete detailní požadavek na strukturu posudku. Vytvoření posudku lze zadat i projektantům, kteří se snaží v posledních několika měsících nabízet své služby i v této oblasti. Na internetu jich najdete jich během chvíle celou řadu.