Noví poslanci v Evropském parlamentu, kdo bude zastupovat ČR?

0

Letošní volby do Evropského parlamentu jsou za námi a veřejná jsou i jména našich nových europoslanců. V tomto článku se podíváme podrobněji na všech 21 úspěšných kandidátů.

ANO

Za stranu ANO, která s 21,18 % volby vyhrála, je to dohromady 6 poslanců.

Dita Charanzová

Dita Charanzová obhájila své místo v Evropském parlamentu jako místopředsedkyně výboru pro vnitřní trh. Před dvěma lety byla označena za jednu ze 41 nejvlivnějších europoslankyň a europoslanců. Několik let také působila v diplomacii a má za sebou studium na VŠE a akademii v Madridu. V minulosti pracovala ve Štrasburku jako manažerka televizního studia při zasedáních shromáždění Rady Evropy. V letech 2000 a 2001 se věnovala projektu Evropské unie, který byl zaměřený na reformu státní správy České republiky.

Martina Dlabajová

Další zástupkyní ANO je Martina Dlabajová, která také obhájila své místo v Evropském parlamentu, kde působila jako místopředsedkyně výboru pro rozpočtovou kontrolu. V letech 2012 – 2014 byla předsedkyní Krajské Hospodářské komory Zlínského kraje. Vystudovala politické vědy se zaměřením na Evropskou unii v italské Padově. Sama je také podnikatelkou a zakladatelkou několika firem v České republice, na Slovensku a v Itálii.

Martin Hlaváček

Dalším zvoleným europoslancem za hnutí ANO je ekonom a manažer Martin Hlaváček. Ten býval náměstkem pro zemědělskou a rybářskou politiku Evropské unie na ministerstvu zemědělství. Také pracoval jako ředitel vnějších vztahů ve firmě Philip Morris.

Radka Maxová

Radka Maxová je bývalá ředitelka Kosteleckých uzenin. Působí jako poslankyně Sněmovny České republiky, kde zastává místo předsedkyně výboru pro sociální politiku. Kvůli postu v Evropském parlamentu se však musí mandátu vzdát. Krátce také působila jako místopředsedkyně strany ANO.

Ondřej Knotek

Dalším zástupcem v Evropském parlamentu je Ondřej Knotek, který před čtyřmi lety opustil Piráty a přešel ke straně ANO. V roce 2014 vedl úspěšnou kandidátku, ale odmítl post starosty v Mariánských lázních a zůstal manažerem firmy. Poté usedl, díky členství v zastupitelstvu, do dozorčí rady CHEVAK a správní rady Veolie Energie ML.

Ondřej Kovařík

Posledním zvoleným europoslancem za hnutí ANO je Ondřej Kovařík. Byl zástupcem ředitele logistiky a organizace během předsednictví v Radě Evropské unie. Je hlavním poradcem delegace ANO v Evropském parlamentu. 

ODS

ODS získala v Evropském parlamentu 4 místa s výsledkem 14,54 %. 

Jan Zahradil

Jan Zahradil vystudoval Vysokou školu chemicko-technologickou v Praze. Vstoupil do politiky hned po revoluci, kde působil jako poslanec Sněmovny lidu Federálního shromáždění. Od roku 2004 poté zastává místo poslance Evropského parlamentu. V ODS působil dvakrát jako místopředseda strany. Kandiduje také na místopředsedu Evropské komise. 

Evžen Tošenovský

Dalším poslancem, který obhájil svůj post, je Evžen Tošenovský. Ten působí jako europoslanec od roku 2009. Od roku 2014 byl místopředsedou ODS a v letech 2000 až 2008 byl hejtmanem Moravskoslezského kraje. 

Veronika Vrecionová

Jedinou dámskou zástupkyní strany ODS v Evropském parlamentu je Veronika Vrecionová. Za tuto stranu byla senátorkou v obvodu Mělník. V éře Václava Havla pracovala v Kanceláři prezidenta republiky. V posledních volbách byla zvolena do Poslanecké sněmovny. Mandátu se musí vzdát kvůli působení v Evropském parlamentu.

Alexandr Vondra

Posledním zástupcem hnutí ODS je Alexandr Vondra. Bývalý disident a signatář Charty 77. V roce 2006 působil krátce jako ministr zahraničních věcí a poté jako místopředseda vlády pro evropské záležitosti. V letech 2010 – 2012 byl ministrem obrany také zasedal v horní komoře parlamentu jako senátor za Litoměřicko. Do politiky se tak vrací po 7 letech.

PIRÁTI

Piráti si se svými 13,95 % vysloužili 3 místa v Evropském parlamentu.

Marcel Kolaja

Prvním zástupcem Pirátů je Marcel Kolaja. IT odborník a člen výboru Českého sdružení uživatelů operačního systému Linux. Také se podílel na založení spolku Otevřená města, který podporuje radnice v transparentním hospodaření a otevřenosti k občanům.

Markéta Gregorová

Dalším zástupcem za hnutí Piráti je Markéta Gregorová. Ta vede zahraniční odbor Pirátské strany a předsedá Evropské pirátské straně. Je také místopředsedkyní jihomoravského krajského sdružení strany.

Mikuláš Peksa

Mikuláš Peksa je nejen politikem, ale také fyzikem. Vystudoval biofyziku na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy. V roce 2017 byl zvolen čtvrtým místopředsedou hnutí Piráti. Pracuje také jako IT programátor.

STAN A TOP 09

Hnutí STAN a TOP 09 se povedlo získat 11,65 % hlasů.

Jiří Pospíšil

Lídrem kandidátky je Jiří Pospíšil. Ten obhájil svůj post europoslance. Je to bývalý člen ODS a bývalý ministr spravedlnosti, kde působil za vlády Miroslava Topolánka. Kandidoval také jako primátor hlavního města Prahy.

Stanislav Polčák

Další politik, který obhájil místo europoslance. Bývalý právník, který se zabýval především autorskými právy. Je také vysokoškolským pedagogem. Je předsedou Sdružení místních samospráv a býval místopředsedou hnutí STAN.

Luděk Niedermayer

Luděk Niedermayer je také politikem, který obhájil svůj post poslance v Evropském parlamentu. Tam zastával funkci místopředsedy hospodářského a měnového výboru. Do roku 2008 působil jako člen Bankovní rady ČNB.

SPD

Strana SPD získala v Evropském parlamentu 2 místa s 9,14 %.

Ivan David

Jedním ze dvou zástupců strany SPD v Evropském parlamentu je Ivan David. Je bývalým ředitelem psychiatrické léčebny v Bohnicích a v letech 1998 – 1999 působil jako ministr zdravotnictví. Původně býval členem ČSSD.

Hynek Blaško

Druhým europoslancem za hnutí SPD je Hynek Blaško. Ten vystudoval vojenskou akademii Bundeswehru a byl velitelem Společných sil Armády České republiky. V roce 2006 byl jmenován generálmajorem.

KDU-ČSL

Strana KDU-ČSL získala ve volbách 7,24 % hlasů a tím i 2 místa v Evropském parlamentu.

Tomáš Zdechovský

Tomáš Zdechovský obhájil svůj post europoslance, kde působil jako člen výboru pro rozpočtovou kontrolu. Je absolventem papežské salesiánské univerzity v Římě. Působil také jako krizový manažer a mediální analytik. Je tak expertem na politický marketing.

Michaela Šojdrová

Druhou zástupkyní v Evropském parlamentu za hnutí KDU-ČSL je Michaela Šojdrová. Ta je europoslankyní od roku 2014. Po parlamentních volbách v roce 2010 se stala úřadující předsedkyní strany. Je expertkou v oblasti vědy, vzdělání a výzkumu. V roce 2009 jí francouzský prezident udělil Řád za zásluhy.

KSČM

Poslední stranou, která se s 6,94 % probojovala do Evropského parlamentu a získala tak 1 místo, je KSČM.

Kateřina Konečná

Kateřina Konečná obhájila své místo v Evropském parlamentu. Je místopředsedkyní KSČM, kde vykonává funkci stínové ministryně pro resort evropské politiky a EU. V roce 2002, kdy vstoupila do politiky, se stala nejmladší poslankyní dolní komory parlamentu.

4/5 - (1 vote)

Zanechat komentář:

Please enter your comment!
Please enter your name here