Od poloviny května voláme levněji do zemí EU

0

Ještě nedávno jsme při volání do zemí Evropské unie platili dvě zcela rozdílné ceny za rooming a za volání z České republiky. Nejabsurdnější na tom bylo, že levnější bylo vyjet si za hranice a kamarádovi do Francie zavolat třeba z Rakouska. Důvodem byla již platná evropská regulace roamingových cen a neregulované ceny za volání z domova. Rozdíl mohl být až několik desítek korun za minutu.

Co je to roaming

Roaming znamená, že máte české mobilní číslo, ale v zahraničí vám k němu poskytuje služby nějaký jiný operátor, s nímž má váš český mobilní operátor uzavřenu smlouvu. Vy pak voláte třeba z pláže v Řecku přímo ze svého mobilu domů mamince. Dříve byly ceny za roamingové služby velmi rozdílné, a proto platí od poloviny června 2017 jak v zemích Evropské unie, tak i Evropského hospodářského prostoru pro roaming pravidla RLAH (Roam Like At Home). Podle něj lze služby v zahraničí využívat za stejných podmínek, jaké má příslušné mobilní číslo ve své domácí síti.

Nové pravidlo

Když jste ale z českého čísla volali na zahraniční, platili jste mnohem víc, i když službu zajišťoval stejný operátor. Nové pravidlo, které vstoupilo v platnost 15. května 2019, se vztahuje na hovory koncových spotřebitelů v zemích EU a k tomu na Islandu, v Lichtenštejnsku a Norsku. Podle směrnice nesmí být účtovaná cena za minutu hovoru vyšší než 0,19 € bez DPH a cena za jednu SMS vyšší než 0,06 € bez DPH. Hovory tak výrazně zlevnily.

Jak je to u nás  

I když u nás zatím neplatí legislativa, která by operátory za nedodržení směrnice nějak sankcionovala, někteří operátoři zlevnili ještě před její platností. Ačkoli se dle směrnice týká regulace soukromých čísel, například Vodafone zlevnil ceny i pro své firemní zákazníky, a to zhruba na polovinu dosavadní ceny u hovorů a o zhruba 30 % u SMS.

Aktuální maximální ceny nejoblíbenějších operátorů :

OperátorCena za minutuCena za SMS
Vodafone5,80 Kč1,80 Kč
T-Mobile5,89 Kč1,86 Kč
O25,89 Kč1,89 Kč
Sazkamobil4,50 Kč1,80 Kč
Ceny jsou včetně DPH  

Na co si dát pozor

Nezapomínejte, že ne každá země v Evropě je v Evropské unii. Obvyklá chyba při cestě do Francie je zapomenout, že v Německu či Rakousku jsou ceny evropské, ale ve Švýcarsku ne. Ceny do třetích zemí se nemění. Pokud si nejste jisti, podívejte se na ceník svého operátora, než například při rezervaci ubytování protelefonujete stovky korun.

5/5 - (1 vote)

Zanechat komentář:

Please enter your comment!
Please enter your name here