Pokuty za rychlost v roce 2019, nejčastěji chybujeme v obci

0

Podle ministerstva dopravy bylo překročení povolení rychlosti v obci o 5-20 km/h vůbec nejčastějším přestupkem řidičů v loňském roce. Podle statistiky bylo zaznamenáno více než 130 000 případů. Proto se právě na pokuty za překročení rychlosti dnes zaměříme. Víte, kolik vás tento prohřešek bude stát? A ztratíte tím i body?

Jak praví zákon

Jak asi všichni víme, informace o pokutách za překročení maximální rychlosti najdeme přímo v zákoně – konkrétně v zákoně č. 361/2000 o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů. Přesněji se pak této oblasti věnuje § 125c.

Věděli jste, že výše pokuty může být různá? Cena se odvíjí od toho, o kolik jste rychlost překročili. Rozlišujeme celkem 3 stupně.

Překročení nejvyšší dovolené rychlosti v obci o méně než 20 km/h nebo mimo obec o méně než 30 km/h

V tomto případě jsou 2 možnosti: buď zaplatíte na místě pokutu do 1 000 Kč, nebo 1 500 – 2 500 ve správním řízení. Bohužel bude třeba počítat i s bodovou ztrátou – konkrétně přijdete kvůli tomuto přestupku o 2 body. Musíme ale zmínit, že bodová ztráta se vás bude týkat zejména v případě, že překročíte maximální rychlost v obci minimálně o 6 km/h, či mimo obec o 11 km/h.

Překročení nejvyšší dovolené rychlosti v obci o 20 km/h a více nebo mimo obec o 30 km/h a více

Pokud pojedete přes město rychlostí 75 km/h a zastaví vás policejní hlídka, zaplatíte buď na místě do 2500 Kč, případně 2 500-5 000 Kč ve správním řízení. Asi tušíte, že přijdete i o body – v tomto případě konkrétně o 3. Pokud byste však tento přestupek spáchali v jednom roce opakovaně, zahrávali byste si i se zákazem činnosti (tedy řízení) na dobu 1-6 měsíců.

Překročení nejvyšší dovolené rychlost v obci o 40 km/h a více nebo mimo obec o 50 km/h a více

Asi není třeba zmiňovat, že překročení rychlosti v tomto rozsahu už představuje značné ohrožení pro okolí. Podle toho se také odvíjí i finanční postih – ten činí 5 000-10 000 Kč ve správním řízení. Pokuta uložená na místě již v tomto případě není možná. Kromě ztráty 5 bodů je třeba počítat také se zákazem činnosti na 6-12 měsíců.

Co si budeme povídat: překročení povolené rychlosti vás může přijít poměrně draho. Plánujete vyrazit autem do zahraničí, například na podzimní eurovíkend? Pak si předem prostudujte pravidla silničního provozu dané země. Za pokuty byste tu totiž mohli zaplatit ještě víc. Nezapomeňte zkontrolovat i povinnou výbavu. Ušetříte si tak řadu nepříjemností a samozřejmě i financí.

Rate this post

Zanechat komentář:

Please enter your comment!
Please enter your name here