Povinná výbava automobilu v zahraničí. Zkontrolujte, zda jste připraveni na dovolenou

9

Dovolená se blíží a vy už přemýšlíte, co všechno si zabalit, dokoupit a pořídit. Nesmíte zapomenout na jednu důležitou skutečnost. Na zahraniční cestu nechystáte jen sebe, ale i osobní automobil.

Jaká pravidla platí pro povinnou výbavu automobilu v zahraničí?

S vídeňskou úmluvou bez obav na cesty

Vídeňská úmluva sjednotila řadu pravidel ohledně provozu motorových vozidel. Jedním z nich bylo i pravidlo o povinné výbavě. Pokud s autem vyrazíte do zahraničí a bude vám kontrolována povinná výbava, je třeba ji mít v souladu s pravidly země, ve které je vozidlo registrováno.

Jinými slovy, v zemích, kde platí vídeňská úmluva můžete cestovat s českou povinnou výbavou bez obav.

Povinná výbava automobilů registrovaných v České republice

Osobní automobil musí být u nás vybavený klíčem na matice kol*, zvedákem* a rezervním kolem*. Chybět nesmí ani výstražný trojúhelník, reflexní vesta a lékárnička.

Motocykly si vystačí s lékárničkou a reflexní vestou.

Nezapomeňte si tedy zkontrolovat tuto výbavu:

 • klíč na matice kol*
 • hever*
 • rezervní kolo*
 • výstražní trojúhelník
 • reflexní vesta
 • lékarnička

*klíč na matice kol, hever/zvedák a rezervní kolo není povinnou výbavou v případě, že máte vozidlo vybaveno koly umožňující nouzové dojetí, soupravu na nouzovou opravu defektu nebo asistenční službu, která za vás provede výměnu poškozeného kola.

Dále doporučujeme do zahraničí přibalit i tuto výbavu (není to však povinné)

 • náhradní žárovky
 • náhradní pojistky

Náhradní žárovky a náhradní pojistky sice nejsou povinné, ale mohou se ve světě hodit.

Jak je to ve světě?

Chorvatsko

Oblíbená destinace českých turistů a země, kam vyráží mnoho řidičů na dovolenou vlastní dopravou. V Chorvatsku jsou povinnou výbavou náhradní žárovky, lékárnička a výstražný trojúhelník. Dále chorvatské předpisy vyžadují tažné lano a náhradní pneumatiku.

Reflexní vestu jsou povinni používat všichni cestující, kteří vystupují mimo obec z vozidla. Pokud vezete s sebou přívěs, je třeba být vybaveni ne jedním, ale dvěma výstražnými trojúhelníky.

Itálie

I Italské moře a hory máme na dosah, proto vyrážíme na dovolenou do Itálie osobním autem. Italové jsou ohledně povinné výbavy benevolentní. V autě by neměla chybět pouze reflexní vesta a výstražný trojúhelník.

Bulharsko

Kdo se vydá k moři nebo do nádherných hor země, kde kroucení hlavou znamená souhlas, měl by si auto vybavit výstražným trojúhelníkem a hasícím přístrojem. Dále je třeba v autě vozit lékárničku.

Slovensko

Za našimi sousedy vyráží na dovolenou mnoho z nás. Ani tady se předpisy o povinné výbavě nijak nerozcházejí s předpisy českými. Povinná je reflexní vesta, výstražný trojúhelník a lékárnička. Pozor však na umístění navigace. GPS nesmíte mít uchycenou ve středu předního skla nebo tak, aby bránila řidičům ve výhledu.

Maďarsko

Země plná nádherných termálních koupališť láká k návštěvě po celý rok. Při cestě do Maďarska je vyžadováno mít výstražný trojúhelník a lékárničku. Reflexní vestu je povinné používat při výstupu z vozidla mimo zastavěnou oblast. V Maďarsku je zakázáno používat za jízdy mobilní telefon.

Polsko

V Polsku nemusíte mít ve vozidle ani lékárničku. Povinný je pouze výstražný trojúhelník, používá se nejen v případě, kdy vozidlo stojí, ale i ve chvíli, kdy je nepojízdné vozidlo taženo. Pak se trojúhelník umísťuje na levé zadní straně vozidla.

Slovinsko

Ani ve Slovinsku se neobejdete bez výstražného trojúhelníku. Při odtahu vozidla musejí být výstražným trojúhelníkem označena obě vozidlo. Přední vozidlo umisťuje výstražný trojúhelník vpředu a porouchané vozidlo jej umístí vzadu. Ve výbavě nesmí chybět sada náhradních žárovek, pojistek a lékárnička.

Španělsko

Španělsko vyžaduje od svých řidičů hned 2 výstražné trojúhelníky. Kdo řídí s brýlemi, musí mít s sebou i brýle náhradní. Vystoupení z vozidla je mimo obec dovoleno pouze v reflexní vestě. V žádném případě nepoužívejte ve Španělsku radarové detektory a neupozorňujte na policejní hlídku ostatní řidiče. Obojí je ve Španělsku zakázáno.

Francie

Francie je oblíbenou destinací letní a zimní dovolené. Ve Francii je vyžadován výstražný trojúhelník a reflexní vesta. Reflexní vesta musí být umístěna tak, aby na ni řidič dosáhnul v případě potřeby, tedy ne v kufru vozu.

Německo

A co vyžadují naši blízcí sousedé? Není překvapením, že povinná výbava zahrnuje výstražný trojúhelník, lékárničku a v zimním období jsou vyžadovány sněhové řetězy dokonce i v případě vozu 4 x 4.

V jakých zemích platí Vídeňská úmluva?

Zdroj: Wikipedia

Vysvětlivky: Tmavě zelená, Světle zelená a žlutá barva – Stát dodržuje vídeňskou úmluvu v části o povinné výbavě automobilu

Je vaše auto dobře připraveno na stovky kilometrů? Máte nějakou zkušenost s kontrolou povinné výbavy v zahraničí?

3.9/5 - (22 votes)

9 KOMENTÁŘE

 1. Do povinné výbavy vozidla v ČR reflexní vesta nepatří, tu musí mít řidič na sobě při nouzovém stání mimo obec.

 2. Trošku to nechápu – na jedné straně se píše, že na základě Vídeňské úmluvy pokud s autem vyrazíte do zahraničí a bude vám kontrolována povinná výbava, je třeba ji mít v souladu s pravidly země, ve které je vozidlo registrováno. A pak jsou tam země jako např. Chorvatsko, které vyžaduje tažné lano a náhradní pneu. Přitom je mezi zeměmi, kde platí Vídeňská úmluva. Tak na co tam mít lano? Nebo řetězy v Německu v zimě? Nebo hasící přístroj v Bulharsku? Nebo …. nač je vlastně ta Vídeňská úmluva? jestli v jednotlivých státech musím mít výbavu podle toho, co který stát vyžaduje, tak to přeci nedává smysl. A celá ta věta: „na základě Vídeňské úmluvy pokud s autem vyrazíte do zahraničí a bude vám kontrolována povinná výbava, je třeba ji mít v souladu s pravidly země, ve které je vozidlo registrováno“ je nanic.

  • Dobrý den,

   povinnou výbavu byste měl mít podle země, kde je auto registrováno. Dále jsou příklady dalších zemí.

   Hezký den

Zanechat komentář:

Please enter your comment!
Please enter your name here