Práce načerno, co vám hrozí a jaké jsou zdánlivé výhody?

0

Práce bez pracovní smlouvy neboli načerno. S takovou nabídkou se můžete setkat především u malých firem. I přesto, že práce načerno s sebou nese spoustu nepříjemných rizik, stále častěji se s touto formou setkáváme u cizinců, ale i studentů nebo lidí, co nemohou delší dobu sehnat práci.

Dle Státního úřadu inspekce práce bylo v minulém roce vybráno na pokutách 151 351 500 Kč. Jedná se o částku, která se skládá z pokut, které byly uděleny zaměstnancům i zaměstnavatelům. Díky rozšířeným kontrolám práce bylo evidováno 4 358 případů nelegálně zaměstnaných (z toho 3 595 bylo cizinců.)

Co je to ta práce načerno?

Jedná se o označení nelegální práce. V praxi to pak znamená, že o poměru zaměstnavatel – zaměstnanec neexistuje žádná smlouva nebo dohoda o práci. V tu chvíli nejsou odváděny částky na zdravotní a sociální pojištění ani peníze státu. Prokázat ji není lehké, i přesto, že jsou čím dál častěji prováděny pracovní kontroly proškolenými odborníky. Samozřejmě musí být potvrzeno, že se jedná o opakovanou práci.

Zdánlivé výhody

S možností práce načerno se setkáte hlavně u profesí, kde není potřeba žádné kvalifikace. Nejčastějšími důvody, proč se lidé k práci bez smlouvy uchylují je vyplacení peněz přímo „na ruku“ a optimálně ihned po vykonané práci. Zároveň nedochází k odvodu pojištění a daní. Důvodem může být i nechuť k administrativě – když není smlouva, nemusíte vyřizovat žádné náležitosti okolo.

Pokuta až 100.000 Kč

Jako zaměstnanci vám hrozí pokuta od Inspektorátu práce až 100 tisíc korun. Musí vám samozřejmě práci načerno prokázat. Pokud si ovšem myslíte, že se pokutě vyhnete zamlčením své totožnosti, může se částka vyšplhat až na 200.000 Kč.

Co hrozí zaměstnavateli?

Jakmile už dojde na řešení inspekcí práce, nejste jako zaměstnanec jediný, koho čeká nějaký postih. Zaměstnavatel je na tom v tomto případě mnohem hůřeHorní hranicí pokuty je 10 milionů korun, což není dvakrát líbivá částka.

Co s prací na černo hrozí

  • Pokud nedostanete zaplaceno, nemáte nárok mzdu vymáhat.
  • Stane-li se vám pracovní úraz, nesete si za něj zodpovědnost sami
  • Práce načerno se vám nezapočítá do důchodu. 
  • Vyřazení z evidence práce, pokud jste nezaměstnaný.
5/5 - (1 vote)

Zanechat komentář:

Please enter your comment!
Please enter your name here