invalidní důchod

Někteří lidé, kterým je přiznán invalidní důchod, mohou v rámci svých tělesných a duševních schopností zůstat v pracovním procesu a přivydělávat si. To s sebou přináší nejen výhody, ale i rizika. Na co si dát pozor, kolik peněz je možné si vydělat a jak vám přivýdělek může pomoci při výpočtu starobního důchodu? Pojďme si vše vysvětlit.

Kdo může pracovat při invalidním důchodu

Obecně lze říci, že při invalidním důchodu může pracovat kdokoliv, komu to dovoluje jeho zdravotní stav. Platí přitom ale nepsané pravidlo, že by pracovní aktivita měla odpovídat stupni snížené pracovní schopnosti. Pro státní orgány je totiž nepřijatelné, aby člověk s invaliditou III. stupně, tedy nejvyššího stupně invalidity, pracoval na plný úvazek. To by popíralo smysl příspěvku na invaliditu a mohlo by to dospět až k přezkoumání zdravotního stavu posudkovou komisí. Nezřídka tyto případy končí rozhodnutím o snížení stupně invalidity, případně úplným odebráním invalidního důchodu.

Oproti tomu se od osob s invaliditou I. a II. stupně očekává, že využijí své částečné schopnosti pracovat a alespoň na zkrácený úvazek se zapojí zpět do pracovního procesu. Z toho důvodu jsou výše těchto důchodů nízké – neměly by totiž suplovat příjem ze zaměstnání, ale jen doplnit váš příjem, aby se zmenšil rozdíl mezi příjmem z původního zaměstnání, které již nemůžete vykonávat, a příjmem z náhradního zaměstnání.

Přivýdělek jako výhoda při sociálním pojištění

Přivydělávat k invalidnímu důchodu si může i ten, komu schází  – i po započtení náhradní doby – potřebná doba pojištění. Přivýdělkem se potřebné roky „nasbírají“, a pojištěnec takto může požadovanou dobu pojištění splnit v období následujících deseti let od vzniku invalidity.

Zápočet doby invalidity do starobního důchodu

Pouze osobám ve III. stupni invalidity se doba invalidity započítává do náhradní doby pojištění, která je rozhodujícím faktorem pro přiznání starobního důchodu. Máte-li přiznán nižší stupeň invalidity, musíte se i nadále účastnit sociální pojištění, což lze provést třemi způsoby – nejjednodušeji tím, že budete pracovat a odvádět sociální pojištění ze své mzdy nebo se přihlásíte na úřadě práce. Třetím způsobem je zaplacení vypočtené výše sociálního pojištění přímo na OSSZ.

Typ úvazku

Typy úvazků jsou pro invalidní důchodce stejné, jako pro ostatní osoby. Invalidní důchodci tak mohou pracovat klasicky na smlouvu o pracovním poměru, který může být zkrácený dle jejich zdravotního stavu anebo mohou využít některou ze speciálních smluv a dohod:

•            Dohoda o provedení práce (DPP) – používá se převážně u brigád. DPP musí být sjednána písemně, s uvedením pracovního úkolu a jeho rozsahu, včetně sjednané odměny a termínu provedení práce. Důležité je to, že na základě DPP se smí odpracovat jen 300 hodin ročně. Při výdělku do 10 tisíc korun se neodvádí zálohy na zdravotní a sociální pojištění. DPP může být uzavřena i u více zaměstnavatelů – pro účely sociálního a zdravotní pojištění se pak příjmy sčítají.

•            Dohodu o pracovní činnosti (DPČ) – tato smlouva rovněž musí mít písemnou formu a oproti DPP udává také dobu, na kterou se smlouva uzavírá. Činí-li měsíční odměna 3 000,- Kč a více, zakládá se tím účast zaměstnance na nemocenském pojištění. Při příjmu do 2999,- Kč se neodvádí zdravotní ani sociální pojištění. Práci na DPČ lze také vykonávat pro několik zaměstnavatelů – limit pro neplacení SP a ZP se u každého jednotlivého zaměstnavatele posuzuje zvlášť.

•            Smlouvu o dílo – touto smlouvou je možné ošetřit jednorázovou spolupráci. Do výše 30 tisíc Kč za zdaňovací období není nutné podávat Přiznání k dani z příjmu fyzické osoby a výdělek tak nepodléhá dani.

Invalidní důchodce může vykonávat i samostatnou výdělečnou činnost (OSVČ) – z hlediska odvodu sociálního a zdravotního pojištění je výdělečný výkon OSVČ považován za vedlejší výdělečnou činnost a odvody na zdravotní a sociální pojištění se vypočítávají ze skutečného vyměřovacího základu.

Výše přivýdělku a slevy na daních

Výše výdělku není nijak omezena. Invalidní důchodci jsou při své výdělečné činnosti limitováni pouze svým zdravotním stavem.

Jak zaměstnancům s invaliditou, tak invalidním OSVČ náleží slevy na dani z příjmu fyzických osob. Základní slevou na poplatníka je roční částka 24 840,- Kč, což je 2 070,- Kč měsíčně. Pro invalidní osoby se tato sleva zvyšuje, a to v závislosti na stupni invalidity. Invalidé I. a II. stupně mají slevu vyšší o 210,- Kč měsíčně (o 2 520,- Kč ročně) a pro osoby s invaliditou III. stupně se základní sleva zvyšuje o 420,- Kč měsíčně (o 5 040,- Kč ročně). Pak jsou tu ještě invalidní držitelé karty ZTP/P, a pro ty se sleva na dani z příjmu zvyšuje o dalších 16 140,- Kč ročně. U OSVČ se daň z příjmu vyčíslí 1x ročně na základě Přiznání k dani z příjmu fyzických osob, u zaměstnanců se započítává každý měsíc 1/12 celkové slevy.

3.9/5 - (8 votes)

20 KOMENTÁŘE

  1. Máme chráněnou dílnu a přitom máme problém sehnat zaměstnance. Ti, co přijdou, očekávají plat cca 20000 a nejlépe nic nedělat. Tak nevím

    • Dobrý den,
      kdepak tu dílnu máte?
      Pobiram 3 stupeň inval.důchodu a rada bych si aspoň něco přivydělala…

  2. Mám invalidní důchod 2 stupně, jaká je povolená maximální vyše výdělku na částečný úvazek?

  3. Zdravim jsem ozz invalidni duchod neberu. Nikde nemuzu sehnat praci spatne vidim, zatim pracuji na vlakovem nadrazi a muj vydelek je 5200kc, delam jen 5hod.

  4. to je super
    misto aby jste byli radi ze tito lidi se snazi si aspon trochu privydelat tak je jen kritizujete
    bude asi lepsi kdyz si budou furt stezovat a hledat moznosti ruznych davek???
    omlouvam se tem kteri jim fandi a vy co jim zavidite par korun /a ne spatne zdravi/vy jste u me hovada!!

    • Dobrý den,
      po těžké autonehodě kterou jsem nezavinil (fraktura C1,C4) a jsem zaměstnán se na pracovišti setkávám s narážkami na invalidní důchod II stupně skoro každý den a nebude to trvat dlouho a pracoviště budu muset opustit ,protože chodit do práce z těžkým zraněním a ještě poslouchat blbé keci spolupracovníků je opravdu velice těžké .Jen malý poznatek z praxe Josef

  5. By mne zajimalo jak se to pocita na st.duchod kdy nekdo ma 2st.inv.duchodu a k tomu ma privydelek 15000,-. Jestli se to slouci na vypocet duchod jako vyloucena doba a k tonu navic trm privydelek

  6. Autor článku zapomela ,že dohoda o provedení práce DPP se nezapočítává jako odpracované roky do důchodu ,je to vlastně přivýdělek .

  7. To nejdůležitější tu chybí. Jak je to s výší starobního důchodu, pokud invalidní člověk v I.-II. st, pracuje na zkrácený úvazek, Výdělek bývá pod 10tis. měsíčně. Nějaký přepočet se dělá, nebo je výše starobního důchodu jen z toho výdělku ( i když je lékařem stanoven např. 20 hod. týdně) ??

    • Ano máte pravdu v článku není vysvětlení přepočtu a výpočtu částečného invalidního důchodu 1 a 2 stupně na klasický důchod .

    • To může napsat jen ten,který může pracovat a je zdravý.Uvědomte si,že se ale karta může obrátit a jsem zvědavá jak potom vyžijete s pár tisíckovkami…

    • Jste prosim zajiste zdrav a mlad a nebo mate stesti ze jse vas nemoci boji.Ja to stesti mel do svych 45let a myslel jsem si ze me to nemuze potkat.A potkalo a zniceho nic bum a bylo.A verte me pane ze dneska vam nikdo nepomuze a ze dne na den jste na vse sam a jste rad za kazdou korunu.Pokud jste nebyl uz drive milionar.JInak jse vam omlouvam ze zde resime pro nas docela zivotne dulezite veci pro obycejne nemocne lidi kteri by chteli ale nemuzou pracovat.BUDTE ZDRAV.

      • Souhlasím. Nic nic nic stačí jeden magor a 500m od domova BUM ?a jste invalidní. Co teď „zavřít firmu, nestíhám splácet, exekuce jedna za druhou!“ Barák pryč firma pryč atd. A najednou ta léta dřiny jsou nenávratně pryč. Pojišťovna nevyplatí tolik aby se dalo napravit. Nebo nezaplatí nic!!! Zůstanou jen oči pro pláč. Je to fakt masakr!!

      • Souhlasím,zažila jsem to samé.
        Dnes jsem dostala invalidní důchod.
        Svou práci jsem milovala,super kolektiv,šéf a najednou se vše zhroutilo! K tomu samoživitelka a 2 děti 13let. Věřte že bych radši chodila zdravá do práce mohla platit nájem a živit děti než toto. (Artróza kyčle, kolene a obou palců na rukou) . Máme to v rodině a práce skladnice tomu trochu pomohla.. Do toho borelióza a zhroutí se Vám svět dost rychle.A doktoři nevěří ze ve 44 letech můžete být zničená jako 60 letý člověk….

    • Máte pravdu, že stát není dojná kráva, ale každý PRACUJÍCÍ odvádí do fondu, potažmo státní kasy, určitou částku, kterou potom (případně) čerpá…

  8. A co mají dělat lidé , kteří opravdu nemohou pracovat a jsou závislí pouze na důchodu tak se můžou jít pást.

  9. Pošlete mi prosím tento článek na email, mám dceru po bouračce, Mgr. v Pelhřimově a nemůže sehnat práci.
    Děkuji, že jste mi rozšířili obzory, budu na zaměstnavatele dávat pozor.
    Zdraví Luboš Vondrák

Zanechat komentář:

Please enter your comment!
Please enter your name here