Předmanželská smlouva: Co byste o ní měli vědět?

0

Ačkoli by si kdekdo mohl myslet, že předmanželská smlouva je jen výsadou snoubenců, kdy jeden z páru je velmi bohatý a druhý nikoli, není tomu tak. Tento dokument si čím dál častěji nachází cestu do života „běžných párů“. A není divu. Podle Českého statistického úřadu proběhlo v 1. pololetí roku 2019 více než 12 000 rozvodů, což není zrovna nízké číslo. Co byste tedy měli o předmanželské smlouvě vědět?

Proč uvažovat o předmanželské smlouvě?

K sepsání tohoto dokumentu vedou řadu lidí jasná data – současná rozvodovost zkrátka není zrovna malá. Ačkoli se před svatbou může vztah jevit jako bezchybný, během let se může vztah mezi partnery změnit natolik, že se rozhodnou manželství ukončit. Mimochodem, víte, jak je to dnes se žádostí o rozvod?

Kromě toho, že je samotné ukončení manželství často psychicky velmi náročné (zvláště v případě, kdy mají manželé děti), mohou následovat i spory o majetek. Nebývá tak na škodu si vše v klidu vyjasnit ještě před tím, než na tuto situaci dojde.

Ačkoli by se podle názvu mohlo zdát, že předmanželskou smlouvu je možné sepsat jen před vstupem do manželství, není tomu tak. Smlouvu lze uzavřít i po svatbě.

Kdy byste především měli přemýšlet o uzavření předmanželské smlouvy?

  • Pokud jsou mezi vámi a partnerem velmi výrazné ekonomické rozdíly,
  • jeden z páru má podíl v obchodní společnosti,
  • v případě, že má jeden z vás dluhy,
  • pokud máte vy či partner děti z předchozího manželství,
  • jeden z vás je cizinec.

Ne vše, co získáte v manželství, je společné

V souvislosti s tímto dokumentem musíme zmínit ještě další fakt – neplatí, že vše, co nabydete v manželství, je bez výjimky společné. Pokud například obdržíte dar, zůstává jen vaším majetkem. Totéž platí například i o dědictví.

Zodpovědnost nebo projev nedůvěry?

Pojďme se však podívat i na druhou stranu mince. Ve chvíli, kdy jeden z partnerů vysloví otázku předmanželské smlouvy, může druhý z partnerů chápat toto jednání jako projev nedůvěry. Je proto na místě vše v klidu probrat, objasnit si důvody, pozitiva a negativa tohoto dokumentu a na základě toho se shodnout, zda k sepsání předmanželské smlouvy přistoupit či nikoli.

Kolik sepsání předmanželské smlouvy stojí?

A na kolik vás sepsání smlouvy vyjde? Pravdou zůstává, že jednotná sazba neexistuje, její cena se odvíjí od ceny majetku. Počítejte však s tím, že se jen výjimečně dostanete pod 4000 Kč.

Ačkoli se může zdát předmanželská smlouva jistou pojistkou, ideální je samozřejmě případ, kdy na její využití vůbec nedojde. A jaký názor máte na tento dokument vy? Jste pro, nebo spíše proti?

4.5/5 - (4 votes)

Zanechat komentář:

Please enter your comment!
Please enter your name here