Přípravy na svatbu, co vše zařídit a na co se připravit?

0

Ze začátku nejkrásnější okamžik, když vás někdo požádá o ruku. Postupem času nastupuje stres, že se vše blíží a přípravy nejsou úplné. Zásnubní prstýnek máte na ruce teprve chvilku a už začínáte plánovat? STOP! Prvně si pořádně užijte chvilku, potom začnete šílet. I tak se ale najdou páry, které to vše berou s klidem. Nechtějí přehnanou velkou svatbu, kde potřebují zařizovat všechno možné, ale chtějí se prostě jako pár nechat oddat.

Co je potřeba vše zařídit?

 1. Termín – Vybrat datum svatby, by měl být první krok. Od toho se totiž vše bude odvíjet. Někteří chtějí svatbu na podzim, což není tak tradiční. A v létě jsou termíny brzy zabrané, protože s termínem neváhejte.
 2. Místo – V první řadě si ujasněte, zda budete chtít mít vše na jednom místě – mluvíte tedy o obřadu, hostině i následné oslavě. Vybrat místo, kde je možné zajistit vše, je určitě lepší řešení. Představte si, kolik koordinace bude zapotřebí, až se budete vypravovat z bodu A do bodu B. A teď si tu samou situaci představte znovu, až se budete přemisťovat z obřadu na hostinu. Pokud ovšem budete chtít svatbu v kostele, nebude jiná možnost, než se přemístit.
 3. Svatební koordinátorka – Máte-li spoustu práce a chcete zároveň, aby vaše svatby byla dokonalá, najděte si pomoc. Buď máte na výběr profesionální svatební koordinátorku, která bude mít jistě mnoho zkušeností a hlavně známostí nebo můžete požádat třeba kamarádku, která má svoji svatbu za sebou. Poradí vám tak s různými výběry a může předat kontakty.
 4. Prstýnky – Tento bod pro některé páry nebývá tak složitý. Zajdou společně do zlatnictví a vyberou si prstýnky, které se jim líbí a zároveň jim sedí. 
 5. Seznam hostů – Odvíjí se od skutečnosti, zda plánujete velkou nebo malou svatbu, kde budete hlavně vy dva a nejbližší přátelé. Je-li výběr velká svatba, pak si připravte seznam hostů a zároveň zasedací pořádek. Musíte se připravit i na to, že pokud máte velké rodiny, nemusíte společně všichni vycházet. Není tak dobré je posazovat společně k jednomu stolu.
 6. Svědci – Každý z vás si musí vybrat vlastního svědka. Většina vybírá z okruhu rodiny nebo nejlepších přátel.
 7. Svatební šaty – Výběr svatebních šatů bývá složitý převážně pro nevěstu. Nemůže se rozhodnout, zda chce závoj, zda budou šaty půjčené nebo koupené. Půjčené šaty se musí zamlouvat dostatečně dopředu a s tím je poté spojený stres z toho, že nesmíte přibrat ani kilo, aby vám šaty stále dobře seděly.
 8. Fotograf a kameraman – Zajistit fotografa, který se o celou svatbu postará. Důležité je zachytit hlavně obřad, udělat pár fotek výzdoby a společné fotografie. O to ostatní jako jsou ranní přípravy a večerní zábava, už se může postarat kdokoli z hostů.
 9. Svatební oznámení a poznámky – Máte-li termín a místo, nemusíte už na nic čekat. Oznámení můžete vytisknout a poslat. Stejně tak roznést pozvánky.
 10. Květinová výzdoba – Zajistit květinu pro nevěstu a celou květinovou výzdobu není problém. Stačí spolehlivé kadeřnictví a včas říct své požadavky. Ostatní výzdobu buď zajistí na místě personál, kde svatbu budete mít, nebo si ji můžete dopředu nachystat sami.
 11. Dort – Sladká tečka k závěru. Rozhodování bývá někdy složité, protože cukrárny nabízí tolik různých druhů, že se nemůžete vybrat.
 12. Hostina – pokud máte hostinu v restauraci, nebude žádný problém, stačí si vybrat menu. Je-li hostina někde venku, zajišťuje ji cateringová společnost. Vsaďte ovšem na nějakou prověřenou, aby vám jídlo nepřivezli třeba studené. Hostina se také odvíjí od času obřadu. Pokud se koná obřad ráno, následuje společný oběd, který bývá jednotvárný a poté večerní raut. Někteří volí variantu, že obřad bude odpoledne. Není to tak stresující, je více času na přípravu a ohledně financí je méně nákladné, když necháte připravit větší raut, který se bude doplňovat, než platit ještě za společný oběd.
 13. Hudba – Také velice důležité řešit brzy, aby váš svatební termín nebyl již obsazen.
 14. Doprava – Jde spíše o večerní přepravu hostů z oslavy domů nebo do hotelu.
 15. Kadeřnice – Dívky jdou většinou primárně za svojí kadeřnicí, se kterou se domluví, zda je účes na svatbu možný zařídit. Je důležitá, aby za vámi kadeřnice přijela domů a nemuseli jste se hromadně někam přemisťovat. Také je potřeba domluvit si před svatbou zkoušku účesu.

V den D už se pokuste nic neřešit a jen si užívat, je to přeci váš den.

5/5 - (2 votes)

Zanechat komentář:

Please enter your comment!
Please enter your name here