Příspěvek na bydlení v roce 2019: Jak získat a kde o něj požádat

0

Příspěvek na bydlení je dávkou, která lidem s nízkými příjmy slouží k pokrytí výdajů za bydlení. Kdo na ni má nárok a v jaké výši?

Kdo má na příspěvek nárok

Příspěvek na bydlení slouží jednotlivcům i rodinám v případě, že jejich příjem nestačí na pokrytí nákladů na bydlení. Podmínkou je, abyste byli v bytě přihlášení k trvalému pobytu. Dotyčnou nemovitost nemusíte vlastnit, na příspěvek tedy máte nárok, i když bydlíte například v nájmu.

Klíčové jsou příjmy za předchozí kalendářní čtvrtletí. Nárok na příspěvek na bydlení je konkrétně stanoven za těchto podmínek (dle ministerstva práce):

  • jeho náklady na bydlení přesahují částku součinu rozhodného příjmu v rodině a koeficientu 0,30 (na území hlavního města Prahy koeficientu 0,35), a zároveň
  • součin rozhodného příjmu v rodině a koeficientu 0,30 (na území hlavního města Prahy koeficientu 0,35) není vyšší než částka normativních nákladů na bydlení.

Jak se příspěvek počítá

V praxi je, jak vyplývá z předchozích podmínek, výpočet poměrně komplikovaný. Výše příspěvku na bydlení se odvíjí od toho, kde a s kým bydlíte, jaké máte příjmy a jaké výše dosahují v domácnosti výdaje.

Do nákladů na domácnost se zahrnují platby za vodu, energie, za svoz odpadu atd. Náklady se počítají, pozor, pouze do výše tzv. normativních nákladů. Do příjmů se naopak mimo to, co vyděláte, počítá i rodičovský příspěvek a příspěvek na děti.

Normativní náklady jsou stanoveny takto:

Pro nájemní byty od 1. 1. 2019

Pro družstevní byty a byty vlastníků od 1. 1. 2019

Jak o příspěvek požádat

O příspěvek se je nutno požádat na úřadu práce příslušném dle trvalého bydliště. K žádosti je nutné dále rovněž doložit:

  • občanský průkaz
  • u dětí do 15 let rodný list
  • doklad o výši čtvrtletního příjmu
  • doklad o výši nákladů na bydlení za předchozí kalendářní čtvrtletí
  • případně nájemní smlouva
4.5/5 - (2 votes)