
I když jste si brali půjčku s těmi nejlepšími úmysly a dosud jste ji spláceli bez problémů, může se stát, že se splátkami opozdíte, případně nebudete nadále schopni posílat pravidelnou splátku v dohodnuté výši. Důvodem mohou být jak nenadálé výdaje domácnosti, tak zvýšení pravidelných měsíčných plateb, dlouhodobá nemoc nebo ztráta zaměstnání či jiných příjmů. Typickým příkladem jsou živnostníci, kteří nedostanou zaplaceno za svou práci. Stát se to může skoro každému, ale ne všichni takovou situaci řeší stejně.
Co určitě nedělat
Řešením není začít dělat mrtvého brouka, peníze neplatit a situaci nijak neřešit. To je nejkratší cesta k exekuci. Každý věřitel raději dostane své finance v plné výši a později, než z nich dostat jen část přeprodáním pohledávky vymahačské firmě, případně nedostat z nezaplacených peněz vůbec nic. Nepřebírání doporučené pošty a nereagování na maily či telefonáty banky či nebankovní společnosti vám nijak nepomůže, naopak to vaši situaci ještě více zkomplikuje. U doporučené pošty existuje tzv. fikce doručení, takže i dopis, který jste si na poště nevyzvedli, je věřitel považován po 14 dnech za doručený se všemi právními důsledky. Pamatujte na to, že během exekuce je váš majetek vydražen za podstatně nižší cenu, než byste dostali při vámi iniciovaném prodeji. To se týká jak movitých věcí (elektronika, šperky, starožitnosti, sportovní náčiní, auto či motocykl atd.), tak i nemovitostí. Exekuce je tedy to nejhorší, co vás může potkat. Navíc kromě vlastního dluhu budete platit i další náklady s exekucí spojené.
Jaké máte možnosti
Pokud jste dosud byli bezproblémovým klientem, věřitel se s vámi rád domluví na nějakém řešení. Tím může být odklad splátek, jejich snížení, nebo tzv. konsolidace půjčky. Její podstatou je refinancování stávajících úvěrových produktů (půjčka, kontokorent, kreditní karta poskytnuté jedním i více věřiteli) jedinou novou půjčkou. U ní si můžete domluvit delší splatnost a nižší splátky, případně si půjčit i něco navíc a mít tak rezervu na splátku půjčky třeba na dva, tři měsíce. Za tu dobu se vám při troše snahy jistě podaří svou situaci zlepšit buď omezením jiných výdajů, nebo zvýšením příjmů třeba na brigádě. Půjčit si můžete také od rodiny či přátel, nebo zpeněžit něco, co může postrádat.
Preventivní opatření
Abyste se do problémů se splácením nedostali, může využít už při uzavírání smlouvy o půjčce několika možností. Půjčku si jde pojistit jak proti neschopnosti splácet kvůli úmrtí či nemoci, tak i pro případnou ztrátu zaměstnání. Lze si také vybrat takovou půjčku, kde je možnost snížení či odkladu splátek již přímo zakotvena ve smluvních podmínkách. Věřitele pak jen požádáte v souladu s uzavřenou smlouvou o aktivaci takového ujednání. Pokud to vaše finanční situace dovoluje, spořte si pravidelně na spořicí účet, odkud můžete snadno čerpat v případě finančních problémů, ale je úročen výhodněji než účet běžný.
Nejste si jisti? Poraďte se!
Po celé republice existují bezplatné poradny pro osoby ve finanční tísni. Nejste-li si jisti, jak postupovat, domluvte si v ní co nejrychleji návštěvu. Ale nevěřte nikomu, kdo vám nabízí rady za peníze předem. Skutečné poradny jsou opravdu bezplatné. Nicméně, mohou být často zaneprázdněné, v takovém případě se poraďte s rodinou či přáteli a svou situaci raději začněte řešit sami a hned. Každý odklad může znamenat další zbytečné náklady, které budete muset nakonec zaplatit.