První půjčka zdarma – kdo ji nabízí?

Při rozhodování o tom, kterou půjčku zvolit, byste měli brát v potaz nejen výši úroku, ale i další kritéria. Co to znamená, když se řekne první půjčka zdarma a jak se vyznat v problematice úroků a poplatků?

První půjčka do výplaty zdarma, co to znamená

První půjčka znamená jednoduše to, že taková půjčka není zatížena žádnými dalšími závazky. Vrátíte jinými slovy přesně tolik, kolik jste si půjčili. Většinou se jedná o akční nabídku, kterou mají poskytovatelé pro nové klienty.

Tyká se typicky nebankovních společností, které se snaží tímto způsobem strhnout pozornost potenciálního zákazníka právě na sebe. V tomto segmentu v současné době panuje vysoká konkurence, každá společnost se tak snaží zájemce přesvědčit, že by si měl vybrat právě jejich produkt.

Zpravidla bývá ovšem v podmínkách striktně zakotveno, že abyste mohli využít výhod této půjčky, musíte požadovanou částku včas vrátit. Jinak vám hrozí sankce.

Poplatky nejen skryté

Ten se nazývá poplatek z prodlení a je to pouze jeden z mnoha. Zpoplatněna může být celá řada úkonů s poskytováním spojených: Její poskytnutí, vedení, prodloužení doby splatnosti, případně naopak i možnost půjčku předčasně splatit.

Původní půjčka s 0% úrokem se může proměnit ve finanční past právě díky četným poplatkům. Než tak podepíšete smlouvu, měli byste si zkontrolovat, jestli je půjčka bez poplatku opravdu bez poplatku.

Přečíst byste si měli nejen samotnou smlouvu, ale i dokument, který se nazývá Všeobecné obchodní podmínky či Smluvní podmínky. V nich musí být problematika podrobně vysvětlena. Navíc má každý žadatel právo na to se ptát. Rozhodně se nenechte natlačit do podpisu čehokoli v okamžiku, kdy některým pasážím nerozumíte.

Zajímat byste se měli i o výši RPSN neboli roční procentní sazby nákladů. Ta v podstatě uvádí veškeré platby, které se s půjčkou pojí. Jak již vyplývá z jejího názvu, je na roční bázi, čímž usnadňuje porovnávání, vzhledem k tomu, že úrok často každý poskytovatel definuje jinak. Někdy může být uveden úrok roční, ale také měsíční.

Stejně tak byste si měli důkladně projít i další body, v nichž se píše například o podmínkách fixace, flexibilitě úvěru nebo rozhodčí doložce. Zvláště důležitá ustanovení bývají napsána velmi drobným písmem, pozor, nepřehlédněte je.

Rozhodně si nezapomeňte taktéž zjistit, jaké důsledky pro vás bude mít případné nedodržení podmínek smlouvy.

Úrok 0% u půjček bez poplatku

Nejprve je nutné si uvědomit, že všeobecně platí, že nižší úrokové sazby stále v globálu poskytují banky. Je to dáno jejich přísnějšími kritérii při posuzovaní žadatele o půjčku. Z toho pak plyne i menší riziko, že dotyčný zájemce nebude půjčku splácet. Tudíž si banka může dovolit mu nabídnout výhodnější podmínky.

Vlivem nového zákona museli skončit všichni ti, kteří neobdrželi od ČNB příslušnou licenci. Ta ji společnostem půjčujícím za úroky doslova astronomické už neudělí. Došlo tak ke setření dřívějších velmi výrazných rozdílů mezi sektorem bankovním a nebankovním. V některých případech jsou úrokové sazby již dokonce srovnatelné. Prakticky tak naštěstí odzvonilo počínání, které hraničilo místy až s lichvářstvím. Primárním důvodem těchto změn je snaha o ochranu spotřebitele.

Dále platí, že vyšší úvěrové sazby jsou charakteristické pro úvěry neúčelové. To znamená, že získané peníze můžete použít jakkoli. Zájemce o úvěr by to mělo odradit od půjčování si na věci, které mu přinesou pouze krátkodobou užitnou hodnotu. Má nepochybně smysl zvážit, na co a z jakého důvodu si půjčku berete.

Půjčky bez úroku jsou stále opět doménou spíše nebankovních poskytovatelů, stále častěji však na ne začínají „slyšet“ i banky. Podmínkou ale taktéž svorně s nebankovními poskytovateli bývá, že jste si u dotyčné instituce zatím nepůjčovali.

5/5 - (4 votes)