Půjčka pro mladé vám pomůže bydlet ve vlastním

0

Nemáte bohaté příbuzné, nevyhráli jste hlavní výhru ve sportce a ani váš příjem nečítá pět nul, přesto byste své vylétnutí z rodičovského hnízda rádi zakončili ve vlastním bytě či domě? Pro mladé páry a rodiny připravilo ministerstvo pro místní rozvoj půjčku pro mladé, která vám pomůže dosáhnout na vlastní bydlení.

Pro koho je půjčka určená?

I když je mládí relativní pojem, protože každému je přeci tolik let na kolik se cítí, je půjčka pro mladé státem limitována věkem 36 let a péčí o dítě či děti, kdy alespoň jednomu z nich je méně než 15 let. Maximální věk 36 let je podmínkou alespoň u jednoho z partnerů a je jedno zda se jedná o manželství či registrované partnerství. Důležité je také, aby žadatel ani jeho partner nevlastnil ke dni podání žádosti vlastní bydlení ani nebyl nájemcem družstevního bytu. U úvěru na modernizaci toto samozřejmě neplatí.

Na co lze půjčku pro mladé využít

Bude se vám líbit přístup ministerstva, které rozšířilo využití této půjčky. Aktuálně můžete peníze z programu pro mladé čerpat na :

  • stavbu novostavby s podlahovou plochou, která nepřesáhne 140 m²
  • pořízení rodinného domku s podlahovou plochou méně než 140 m²
  • pořízení bytu s podlahovou plochou ne více než 75 m²
  • modernizace stávajícího bydlení

Splatnost úvěru činí maximálně 10 let u úvěru na modernizaci a maximálně 20 let při úvěru na pořízení bydlení.

Jaká je výše půjčky pro mladé?

Stručně řečeno velice příjemná. Ministerstvo zvážilo vyvíjející se trh s nemovitostmi a tak si za půjčku pro mladé v mnoha lokalitách naší země skutečně můžete byt či dům pořídit, doplatíte jen zlomek z vlastních našetřených prostředků. Výše úvěru je:

  • nejméně 30 tisíc korun a nejvýše 300 tisíc korun v případu využití prostředků k modernizaci bydlení
  • nejvýše 2 milióny korun na pořízení rodinného domu výstavbou. Úvěr je pak nejvýše ve výši 80 % skutečných nákladů
  • nejvýše 2 milióny korun na pořízení rodinného domu jeho koupí. Úvěr pak činí nejvýše 80 % sjednané ceny a to včetně ceny pozemku
  • nejvýše 1,2 miliónu korun na nákup bytu, nejvýše pak 80 % sjednané ceny

Jaké podmínky musíte splnit?

Mezi důležité podmínky poskytnutí úvěru patří také zajištění úvěru. Při úvěru na modernizaci musí mít příjemce ručitele ve věku do 55 let, s minimálním čistým průměrným příjmem minimálně 15 000 korun. U úvěru na bydlení pak zástavní právo na pozemek i nemovitost v prvním pořadí a vinkulaci životního pojištění.

Jak o půjčku pro mladé požádat?

Žádost o úvěr můžete podat osobně, písemně či poštou i datovou schránkou a to na obou pracovištích Státního fondu rozvoje bydlení v Praze či Olomouci. Po kontrole všech předaných či zaslaných dokladů SFRB zašle k podpisu úvěrovou smlouvu a připraví finanční obnos k čerpání.

Výhody půjčky pro mladé se vám budou líbit

Kromě toho, že si za půjčené peníze můžete dopřát vlastní byt či dům nebo si dopřát jejich modernizaci, máte správu i vedení úvěru zcela zdarma bez jakýchkoli poplatků. Dostane se vám také odborné pomoci a konzultace. Kdykoli můžete zaslat mimořádnou splátku a také předčasně splatit celý úvěr a opět zcela bez sankčních poplatků. Narodí-li se vám během splácení úvěru dítě nebo si potomka osvojíte, můžete si odečíst z půjčky 30 000 korun. Tento bonus se však týká pouze úvěru na pořízení bydlení – ne na jeho modernizaci. Úroková sazba je pak velmi příjemná. Vypočítává se podle výše referenční sazby EU pro ČR a činí nejméně 1 % s fixací na dobu 5 let. V současnosti je výše úroku 1,2 %. Pokud se ocitnete v tísnivé životní situaci, fond umožňuje přerušení splácení až na 2 roky s prodloužením splatnosti úvěru – vše samozřejmě po domluvě s fondem.

Rate this post

Zanechat komentář:

Please enter your comment!
Please enter your name here