
Blíží se nejkrásnější období v roce. Brzy tu budou vánoční svátky. Dny plné pohodlí, klidu, setkání s rodinou a radosti z vánočních dárků. Chtěli bychom vybrat něco hezkého pro děti a pro své blízké. Jak si poradit s nástrahami vánočních půjček? Kdy je vhodné půjčit si na vánoční dárky?
Jak odhalit nástrahy půjček
Neomezená potřeba a touha něco koupit, avšak omezené prostředky pro nákup. Tento rozpor je s lidstvem již od nepaměti, dokonce dříve, než jsme začali používat peníze jako oběživo. Tehdy přišel první nápad na to, půjčit si na něco, co potřebuji hned a zaplatit odměnu tomu, kdo nám půjčku poskytne. Dnes jako odměnu za poskytnutí půjček platíme úrok. Je to v procentech vyjádřená částka z výše úvěru, který si bereme. A tady je třeba mít se na pozoru. Úroková sazba, může být stanovena jako roční, měsíční nebo dokonce týdenní! Samotné číslo úroku vám nikdy neřekne skutečnou výši vašich nákladů. Proto si na pomoc vezměte jiný ukazatel. Ukazatel RPSN.
Co je RPSN
RPSN je roční procentní sazba nákladů. Ukazatel musí ze zákona uvádět všichni poskytovatelé půjček, aby se daly snadno odhalit skutečné náklady na půjčku a aby bylo možné nabídky jednoduše porovnat mezi sebou. RPSN bývá uváděno malými písmeny, ale jistě v dokumentech je. Možná pro vás bude překvapením, že může být poskytnuta půjčka, která má RPSN ve stovkách procent. Ano, může. Zákon totiž říká, že lichva je půjčování peněz na nepřiměřeně vysoký úrok, ale už není nikde stanoveno, kolik přesně je nepřiměřeně vysoký úrok. Toho rádi využívají především nebankovní poskytovatelé. Z tohoto pohledu jsou nejvíce nebezpečné takzvané mikropůjčky na několik tisícikorun.
Jak si nebrat půjčku na vánoční dárky
Určitě by první cesta k nákupům vánočních dárků měla vést přes vaše úspory nebo vaše příjmy. Pokud to na pořízení dárků nestačí, zkuste se před vánočními svátky porozhlédnout po některém z drobných přivýdělků. Také můžete udělat doma pořádek a prostřednictvím bazarů prodat věci, které nepoužíváte. Ohlídejte si výprodeje a slevové akce, zboží se dá koupit za mnohem nižší cenu. Neomezujte se jen na naše prostředí a běžné prodejny. Využívejte internetové porovnávače cen nebo zahraniční portály, kde seženete zboží mnohem levněji.
Když to nejde bez půjčky
Pokud jste opravdu v situaci, že si sjednáte půjčku na vánoční dárky, buďte nanejvýš opatrní. Pečlivě si prostudujte podmínky. Nikdy nepodepisujte úvěr na místě, vezměte si dokumenty s sebou a pročtěte si je doma. Porovnejte si několik různých nabídek. Stanovte si přesně rozpočet, napište si na papír vaše příjmy a výdaje v příštích měsících včetně budoucí výše splátky.
Typy půjček na vánoční dárky
Je mnoho možností, kde si sjednat půjčku na vánoční dárky. Jako první vás jistě napadne kreditní karta nebo kontokorent k běžnému účtu. U obojího je třeba být opatrní. Kreditní karta je výhodný nástroj pouze v případě, že dokážete splatit půjčenou částku včas v takzvaném bezúročném období. Jinak vás čekají nepříjemné penále a vysoké úroky. Kontokorent k bankovnímu účtu sice sjednáte rychle a pohodlně, ale úroková sazba se pohybuje okolo dvaceti procent! Další možností je využití nejrůznějších půjček přímo u prodejců. Ti však mají zpravidla dohodnutou smlouvu s nebankovní úvěrovou společností. Seznamte se s výší RPSN. Nejnákladnější bývají mikropůjčky. Ty mají vysokou úrokovou sazbu a požadavek rychlého splacení.
Kam pro půjčku na vánoční dárky
Půjčku na vánoční dárky si raději sjednejte ve své bance, a to formou spotřebitelského úvěru. Má možnost delší doby splácení s nižší měsíční splátkou. V případě, že byste měli se splácením problémy, bývá obvykle možné se s bankou dohodnout a upravit výši splátek. Nebankovní poskytovatelé vám zašlou peníze obratem, zaplatíte za ně však mnohem větší úrok i poplatky. V případě potíží se splácením vás čeká mnohem tvrdší postih a zpravidla není možné žádné vyjednání mírnějších podmínek.
Bohatá nadílka není jen o hodnotě vánočních dárků, ale i o hodnotě prožitků a o čase, který strávíte se svými blízkými.