Rozdíl mezi leasingem a úvěrem na auto, který je výhodnější?

0

Vyměnit staré vozidlo za nové je velice krásná myšlenka, vždy však zasáhne do vašeho finančního rozpočtu. Pokud se opravdu rozhodnete si auto koupit, máte vlastně tři základní možnosti:

Vlastní finanční zdroje 

Nejlepší variantou, jak si pořídit auto je zaplatit ho rovnou, protože nejlepší dluhy jsou žádné. Ne každý si to bohužel může dovolit.

Úvěr

Druhou možností financování je úvěr. Stejně jako u leasingu vás čeká mnoho papírování. Úvěr si zajišťujete v bance, jinak se jim také říká půjčky. Jedná se o dlouhodobé poskytnutí finančních prostředků, které od banky obdržíte, výše je stanovena vaším příjmem.

Leasing

Leasing je možnost pronájmu na dobu určitou, která končí poslední splátkou. Mezi leasingem a úvěrem je velice zásadní rozdíl, zatímco při úvěru vám banka uvolní peníze, zaplatíte auto a stanete se jeho okamžitým majitelem, při leasingu je vám vozidlo po celou dobu jen pronajímáno. Leasing je možné následně rozdělit na:

 • Finanční leasing – pokud si zvolíte finanční leasing, od samého počátku se počítá s tím, že máte zájem vozidlo jednou vlastnit. První splátka je tedy formou akontace, což znamená vyšší počáteční vklad, zaplatíte tak 30 % pořizovací ceny a zbytek bude rozdělen do měsíčních splátek.
 • Operační leasing – u této formy placení nemusíte platit akontaci. Většinou se ani nepředpokládá, že budete mít zájem vůz koupit, i přesto si to můžete během splácení rozmyslet.

Vybrat leasing nebo úvěr

Obě varianty přináší jednotlivé výhody, ale také nevýhody, které sebou přináší.

Výhody leasingu

 • Lepší možnosti získání – leasingové společnosti neprochází rejstříky dlužníků, protože vozidlo je stále v jejich vlastní, takže máte větší šanci auto získat, než kdybyste si peníze půjčovali.
 • Bez starostí – součástí leasingových splátek je také pojištění a servis, takže splátky jsou sice vyšší, ale bez zbytečných starostí.
 • Daňový náklad – pokud splácíte leasing, který je doložen smlouvou delší 3 roky, poté si ho můžete uplatnit do daňového přiznání.

Nevýhody leasingu

 • Vedlejší náklady – pojištění a platby na servis jsou i nevýhody, protože nejste stále majitelem vozidla, a přeseto musíte platit všechny vedlejší náklady.
 • Nutné změny vozidla – udělat si na voze nějakou změnu je kolikrát snadnější, než dosáhnout souhlasu leasingové společnosti.
 • Problémy spojené s nehodou – problémem také bývá řešení dopravní nehody nebo odcizení. Pokud například zaviníte dopravní nehodu a vaše vozidlo je majetkem leasingové společnosti, budete muset zaplatit nejen opravu, což navýší splátky, ale také musíte doplatit i vozidlo.
 • Havarijní pojištění – některé leasingové společnosti vyžadují platbu i havarijního pojištění, což je další výdaj, který většina nechce platit.

Výhody bankovních úvěrů

 • Vlastník vozidla – od samotného počátku, kdy vozidlo získáte, jste okamžitě jeho vlastník. Vše tedy řešíte jen vy, nemusíte si zajišťovat žádný souhlas na nic.
 • Pohyblivost úvěru – s úvěry můžete jakkoli pohybovat, máte-li ještě  nějakou půjčku, můžete si je sloučit nebo si u některých bank můžete dokonce opět půjčit to, co jste již zaplatili.

Nevýhody bankovních úvěrů

 • Zamítnutí úvěru – mezi největší nevýhody patří časté zamítnutí bankovního úvěru. Máte-li malý příjem nebo vysoké výdaje oproti svému příjmu, zároveň si také bankovní společnosti dávají velice záležet na vašem prověření, pokud tedy máte zápis v rejstříku dlužníků nebo nejste spolehlivý plátce, existuje veliká pravděpodobnost, že vám bude úvěr zamítnut. Poté máte ještě možnost obrátit se na nebankovní společnosti, v takovém případě jsou však mnohem větší úroky.
 • Dlouhé jednání – pokud si najdete někde vozidlo, které stojí v bazaru nebo zcela nové vozidlo, většinou musíte být rychlejší v jednání, aby vás nikdo nepředběhl. Schvalování úvěrů bývá ovšem velice zdlouhavé, dokládat musíte své příjmy, poté vás pracovník banky bude prověřovat a než vyplníte všechny papíry a peníze dostanete na účet, může být kolikrát již pozdě. Je-li cena vyšší, může po vás banka žádat i ručitele.
5/5 - (1 vote)

Zanechat komentář:

Please enter your comment!
Please enter your name here