
Není Dohoda jako Dohoda. V současnosti se „Dohodou“ nazývají hned 2 různé typy smluv. Obě však mají svá specifika. Jaké jsou mezi nimi základní rozdíly?
Časové omezení
Základní rozdíl tkví v časovém vymezení smluv. Zatímco na DPP můžete odpracovat 300 hodin ročně u jednoho zaměstnavatele, v případě DPČ je stanovena týdenní hodinová sazba – ta nesmí překročit 20 hodin. Tento počet se v praxi průměruje za dobu trvání smlouvy – pokud tedy v jednom týdnu odpracujete 22 hodin a v dalším 18, nebude to problém.
Sociální a zdravotní pojištění
Pokud uzavřete se zaměstnavatelem DPP a vyděláte si za měsíc méně než 10 000 Kč, odvody platit nebudete. Ovšem pozor! Pokud byste měli u stejného zaměstnavatele uzavřených více smluv (například DPP na jednu činnost a DPČ na jinou), počítají se příjmy z obou činností, nikoli jen z té, kterou vykonáváte na DPP.
Pokud budete pracovat na DPČ, zdravotní a sociální pojištění odvedete jen v případě, že váš výdělek dosáhne hranice 3000 Kč (opět u jednoho zaměstnavatele).
A co daně?
Ačkoli by si člověk mohl snadno myslet, že pro odvod daní platí stejná hranice jako pro odvod pojištění, u DPČ tomu tak není. Pro odvod pojištění je rozhodná hranice 3000 Kč, pro odvod daní však 2500 Kč. Do této částky se platí 15% srážková daň (v případě, že jste nepodepsali prohlášení). Pokud váš příjem dosáhne hranice 2500 Kč ale nedosáhne 3000 Kč, platí se také stejná srážková daň, zaměstnavatel však nenavyšuje základ daně o pojistné.
A pokud váš příjem dosáhne hranice 3000 Kč, platí se srážková daň 15 %, zaměstnavatel však musí navýšit váš příjem pro stanovení základu pro výpočet daně o zdravotní a sociální pojištění.
V případě DPP se však nic nemění – sociální a zdravotní pojištění odvádíte jen v případě, že váš výdělek bude vyšší než 10 000 Kč. Daň se platí vždy, zaměstnavatel vám však může uplatnit slevy na poplatníka.
U obou smluv je možné podepsat Prohlášení poplatníka daně z příjmu fyzických osob, tzv. růžové prohlášení. Díky němu vám sice strhne zaměstnavatel daň, započítá do ní však slevy na dani. Konečná daň pak může být díky tomu nulová. Nutno zmínit, že toto prohlášení však můžete mít podepsané v každém měsíci jen u jednoho zaměstnavatele.
Co byste měli vědět o DPP a DPČ
A jaké informace by vám neměli uniknout, pokud uvažujete o uzavření některé z těchto smluv?
- Obě Dohody se uzavírají písemně.
- Rozhodli jste se tento pracovní poměr ukončit? Pak budete potřebovat písemnou výpověď. Také budete muset počítat s 15denní výpovědní lhůtou.
- DPP i DPČ můžete uzavřít s několika zaměstnavateli.
- Stejně tak můžete některou z těchto dohod uzavřít i v případě, že máte zaměstnání na plný úvazek (tato situace má pak svá specifika).
- I v případě těchto dohod platí minimální mzda – v roce 2019 si tak za hodinu vyděláte minimálně 79,80 Kč.
- Pokud patříte mezi uchazeče o zaměstnání, přivydělat si můžete, jen ovšem počítat s omezeními. Nyní už například není možné pracovat na DPP.
Která smlouva je tedy lepší?
Říkáte si, která z těchto smluv je lepší? Vždy záleží na konkrétní situaci. DPP je zpravidla výhodnější u krátkodobějších brigád, DPČ u těch dlouhodobějších. Vždy však záleží na konkrétních okolnostech. Také mnoho zaměstnavatelů nabízí jen některou z možností. Oba typy mohou také využít lidé pobírající starobní důchod, kteří se rozhodnou si nějakou tu korunu přivydělat. Podívejte se také, jak je to v takovém případě s daněmi. V článku najdete mimo jiné i praktické příklady. Nebo si přečtěte, jak je to s přivýdělky u lidí s důchodem nikoli starobním, ale invalidním. I pro maminky na rodičovské dovolené představují práce na DPP či DPČ možný přivýdělek.
Mam invaliditu 1.stupne,jsem na UP,pracovat chci,ale byla mi nabidnuta prozatím smlouva na DPC nebo dohoda o provedeni práce.Muzu zatím nastoupit na nekterou z těchto smluv a kterou a byt vedena na UP,nez mi bude nabidnuta pracovni smlouva? Nebo jak mam postupovat?
Dekuji Mili
A co výplatní pásky jsou povinné nebo vůbec? Děkuji za radu
Částka 2 500 je limit pro srážkovou daň. Příjem z dohod se zdaní vždy. Při podepsání prohlášení poplatníka zálohovou daní (lze uplatnit slevu na dani). Pokud prohlášení podepsáno není, pak srážkovou daní, a to bez slev.
Nevím,daň se snad platí vždy ne? I výdělek u dpč do 2500 by měl být zdaněn…. Podle čeho prosím usuzujeme že nedanit?