Second handy v roce 2019: Nejlepší způsob jak ušetřit za kvalitní oblečení

7

Když se řekne „second hand“, mnozí z nás si představí nevábně vonící obchod s nekvalitním oblečením, které již dávno vyšlo z módy. Dnes už však mají „sekáče“ zcela jinou podobu! Co můžete od současných second handů očekávat a proč se vyplatí do nich zabrousit?

Nová podoba second handů

Jak už bylo zmíněno, během let se podoba second-handů výrazně změnila. V těchto obchodech je možné nalézt nejenom kvalitní, ale i módní kousky. Důvodem pro nákup v second handu navíc už není pro řadu lidí pouze nízká cena, ale čím dál častěji ekologičnost tohoto počínání. Zkrátka dobře – sekáče už nejsou tím, čím bývaly. Staly se z nich místa, kde můžete za pár korun najít kvalitní a vkusné oblečení a doplňky. Rozhodně není důvod se za nákupy v sekáčích stydět.

Sekáče navíc drží krok s dobou a tak už existuje i mnoho second hand e-shopů. Nákup z pohodlí domova je tak samozřejmostí.

Proč zde nakupovat?

Že se podoba second handů změnila, už víme. Nyní se pojďme podívat na to, proč se vyplatí vyrazit sem na nákup.

Dobrá kvalita

Ačkoli mohou mnozí při (dřívější) představě vytahaných či vybledlých triček o vyšší kvalitě pochybovat, pravdou zůstává, že v sekáčích lze nalézt opravdu kvalitní kousky. Můžete zde narazit na poklady v podobě zboží skvělých značek, které je vyrobené z materiálů, díky kterým vám kousek vydrží mnoho let. Ovšem, je třeba hledat. Možná budete mít štěstí a narazíte hned na několik zajímavých oděvů, je však třeba počítat i s tím, že můžete odejít s prázdnou.

Stejný kousek na ulici neuvidíte

Jaký je hlavní rozdíl mezi obchodními řetězci a second handem? Zatímco v běžných obchodech najdete na věšácích několik kusů daného oděvu, v second se bude nacházet daný kousek pravděpodobně jen jednou. Pokud vám tedy nebude vyhovovat velikost, budete mít zřejmě smůlu. To je však zároveň jednou z největších výhod těchto obchodů – jen stěží se vám stane, že na ulici potkáte někoho, kdo bude mít na sobě stejný kousek oblečení, jako vy.

Nízké ceny

Samozřejmě, tou největší výhodou sekáčů je cena. Stylové kousky zde zakoupíte zpravidla výrazně levněji, než v běžných obchodních řetězcích. Nutno zmínit, že se vám může stát, že na daném oděvu naleznete visačku – ne všechno zdejší oblečení je totiž nošené.

Úleva pro přírodu

Zapomínat nesmíme ani na ekologickou stránku věci. Asi není třeba zmiňovat, že když si v běžném obchodě koupíte tričko a za pár měsíců jej vyhodíte (a koupíte si samozřejmě další), nejde o příliš ekologickou variantu. Pokud však vyrazíte do sekáče, abyste si koupili halenku, kterou již někdo nosil, a zároveň bude součástí vašeho šatníku ještě řadu let, planeta vám bude vděčná.

Co musíte vědět, než navštívíte second hand?

  • Pokud půjdete do obchodu s konkrétní představou (například vyrazíte pro zelený zimní kabát), je dost pravděpodobné, že nenajdete, co hledáte. Pokud však vyrazíte nakupovat s úmyslem koupit si něco na zimu, dost možná narazíte na zajímavý svetr, 3 trička s dlouhým rukávem, 2 šály a kabát (ačkoli v jiné barvě).
  • Počítejte s tím, že nákup v second handu bude vyžadovat více času, než návštěva běžného obchodu.
  • Může se také stát, že z obchodu odejdete s prázdnou.
  • Na druhou stranu se však může stát, že objevíte hned několik pokladů.

Stále si nejste jistí, jestli jsou second handy to pravé pro vás? Pak doporučujeme jediné: vyzkoušejte je! Vyrazte do několika sekáčů, prohlédněte si dané zboží a ceny, všímejte si toho, jak na vás obchod působí. Nestačí však jen do obchodu vstoupit a během pár minut odejít – oblečení si pečlivě prohlédněte. Sami poté uvidíte, jaký budete mít z těchto obchodů pocit. Je možné, že vás sekáče nezaujmou a nákup v nich pro vás bude nadále tabu. Zároveň se však může stát, že domů dorazíte s několika kousky „nového“ oblečení a budete si říkat, proč jste do sekáčů nevyrazili už dříve.

Nákupy v sekáčích bezpochyby představují i jednu z variant, jak odlehčit vašemu rodinnému rozpočtu. Zajímají vás další způsoby? Pak si přečtěte náš článek, kde se dozvíte, jak lze ušetřit za jídlo či zábavu.

3.4/5 - (37 votes)

7 KOMENTÁŘE

  1. No, opravdu pan Jarda (viz komentář níže) – je dement. Pasovala bych ho na snobáka a člověka, který moc nepoužívá mozek a ani neví pořádně o čem je řeč…

  2. A v čem chodíte“ Vy dobře zařízený živote“? V montérkách? To máte dobré, občas vyperete když smrdí, a je to. Já lituju Vás. Baba

  3. No, já tam chodím hned z několika důvodů. Jendak ceny, pak se mi zdá zbytečné, utrácet za předražené nové věci, které kolikrát nedrží tvar už po prvním vyprání. Dále samozřejmě ekologie. A v poslední řadě…jsem „lopata“ a podle toho vypadá i můj plat. A v práci fakt nehodlám chodit v kalhotech, triku a mikině v součtu za 2 tisíce a víc, pokud mi na to nepřispívají. V dětství (ač nejstarší ze tří dětí) jsem oblečení dědila, takže jsem si tak nějak zvykla a teď s 50 na krku mi to už příjde normální. Třeba jsem „socka“, ale nikomu tím neubližuji a nikomu do toho nic není :-).

  4. tAK TO NENI V SEKACI ANI TAK O PENEZICH;ASPON JA TO NEBERU;KDYZ SE ME TO LIBI TEN KOUSEK TAK TO KOUPIM KDYZ JE DRAHY;NEBO LACINY JE TO JEDNO HLAVNE ZE BUDU SPOKOJENA A HLAVNE TEN PEKNY KOUSEK NEBUDE MIT KAZDY HIHIHI

  5. Tak to vás lituji. Naštěstí jsem si život zařídil tak, že v těchto obchodech nakupovat nemusím. Ono můžete tyto „výběrové textily“ ze zahraničních popelnic doporučovat jak chcete, ale můžu vás ujistit, že na ulici bezpečně poznáte kdo má na sobě tyto hadry. Hlavně na těch maloměstských paničkách, co si hrají na dámičky. U nás se tomu říká „Navoněná bída“.

Zanechat komentář:

Please enter your comment!
Please enter your name here