Důchodce

Nový zákon o důchodovém pojištění by měl přinést pozitivní změny. Co všechno přinese, jakmile vstoupí v platnost?

Co změní nový zákon

Zákon o důchodovém pojištění prošel ve třetím čtení sněmovnou. Pomoci by legislativní úprava měla ve výsledku hlavně lidem s nízkými důchody.

Důchod by se v průměru měl zvýšit o 900 Kč na 14 200 Kč. Většina, konkrétně 9 z 10 lidí, si pak polepší o 750 Kč. Nově tak bude měsíční výše důchodu pro tuto skupinu činit 10 750 Kč. Změna se do praxe dostane v okamžiku, kdy projde ještě schvalováním v Senátu a podepíše se pod ni prezident.

Jaká byla cesta návrhu za schválením

Návrh předložila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Ta ve svém vyjádření označila výši důchodů pod 10 000 Kč za „nespravedlivou“. Nakonec se jí podařilo návrh přes poslance dostat v původním znění.

A to i přesto, že předloženy byly hned čtyři pozměňovací návrhy. Sněmovna však tři z nich podpořit odmítla. Znamenalo by to totiž, že s novým zákonem nebude realizován jeho klíčový záměr, tedy zvýšit příjmy seniorům s podprůměrnými důchody. Čtvrtý pozměňovací návrh byl dle tiskové zprávy Ministerstva práce a sociálních věcí v rozporu se základními principy systému důchodového zabezpečení, tak s principem zásluhovosti.

Jak jsou na tom čeští senioři

V tuzemsku podle posledních informací musí s penzí nižší než 10 000 Kč vystačit 190 000 důchodců. Asi 60 000 důchodců pak nedosáhne ani na penzi ve výši 8 000 Kč.

Jak vyplývá z údajů České správy sociálního zabezpečení, podíl seniorů, kteří žijí na hranici tzv. příjmové chudoby, od roku 2010 neustále stoupá. Dnes je tímto jevem ohroženo už dokonce 14,2 % českých důchodců. Hranice příjmové chudoby loni činila 11 963 Kč na samostatně žijícího člověka, letos se ještě zvýší.

Asi 23 %, tedy každá pátá domácnost, má problém financovat každoměsíční náklady spojené s provozem domácnosti. Cca 30 % výdajů vydali senioři za bydlení a za energie.

5/5 - (1 vote)

Zanechat komentář:

Please enter your comment!
Please enter your name here