Spoření, investice, renty. Jaké je nejlepší spoření na důchod?

0

Všichni asi víme, jak v současné době vypadají důchody a raději ani nemyslíme na to, jaké budou, až se do důchodového věku sami dostaneme. Nevyplatí se proto spoléhat na stát, ale na stáří si spořit a mít tak jistotu, že nebudeme žít s pár korunami na den. 

Spoření, investice, renty. Jaké je nejlepší spoření na důchod?

Současná vláda sice slibuje, že bude důchody navyšovat, ale stejně se nebude jednat o žádnou závratnou částku. Spoléhat tedy na to, že se po odpracovaných letech o nás stát postará, je celkem bláhové. Každý by měl myslet na svou budoucnost, stáří nevyjímaje.

Pokud nechceme ve stáří živořit, a žít s pár korunami na den, podívejme se na to, jakými způsoby se na stáří můžeme už teď začít finančně připravovat.

Spoření a investice

Spousta lidí v dnešní době má samozřejmě penzijní připojištění. Jedná se o bankovní produkt, který nám ročně naspořené peníze zhodnocuje. Stačí posílat měsíčně 500 nebo 1000 Kč a za cca 30 let spoření si zvládneme naspořit celkem slušnou částku. Někteří zaměstnavatelé dokonce nabízejí svým zaměstnancům příspěvek, či jim dokonce samotné penzijní připojištění platí.

Některé banky nabízejí svým klientům i jiné své finanční produkty, které jim dále zhodnocují jejich penzijní spoření. Například při každé platbě kreditní kartou jde jedno procento z nákupu rovnou na penzijní spoření, pokud jej samozřejmě klient má u banky sjednané. Více informací o této možnosti zjistíte u své banky.

Další možností jsou investice do podílových fondů, nebo fondů obecně. V tomto případě je vždy vhodné sjednat si schůzku s finančním specialistou, či bankovním poradcem, aby nám vhodný produkt pro investování doporučil. Pro každého se hodí něco jiného, a šikovný bankovní poradce by měl svému klientovi najít ideální produkt, který mu jeho peníze zhodnotí.

Renty a výsluhové příspěvky

Další možností, jak se po odpracovaných letech finančně zajistit, jsou renty nebo výsluhové příspěvky od zaměstnavatelů. Jedná se zejména o bezpečnostní sbory, které se po odsloužených letech svým příslušníkům po skončení služebního poměru odvděčí výsluhovým příspěvkem. Zpravidla to bývá po minimálně 15 odsloužených letech služby. 

Nemovitosti, umění a další materiální zajištění

Pokud máme možnost, rozhodně se vyplatí peníze investovat do majetku, který můžeme průběžně, nebo po čase zhodnotit. Jde hlavně o nemovitosti či umění. Investice do nemovitostí se vyplatí, i pokud ještě na důchod tak úplně nemyslíme. Pronájmem bytu či domu nám vznikne další příjem, a nemovitost můžeme později prodat a získat tím značný kapitál pro své důchodové aktivity.

Investice do umění je opět spíše pro movitější z vás. Pokud se v umění nevyznáte, je dobré vyhledat příslušného znalce, odborníka, a nechat si poradit, do čeho se vyplatí investovat.

5/5 - (1 vote)

Zanechat komentář:

Please enter your comment!
Please enter your name here