
Je již nepsaným pravidlem, že rodiče pro své dítě spoří peníze tak, aby jim zjednodušili vstup do života dospělého. Peníze však mohou být potřeba i dříve, s čímž spousta rodičů nepočítá. Kdy se spořením začít a jaké produkty můžete pro svého potomka využít, to se dozvíte v článku.
Proč a na co spořit?
Většina rodičů se domnívá, že dítě bude potřebovat finance až ve chvíli, kdy se bude chtít osamostatnit a koupit si vlastní bydlení. To je jistě jeden z hlavních důvodů. Vyšší náklady se však mohou objevit i v průběhu dětství, kdy se dítě vyvíjí a zajímá o různé činnosti. Pokud v takto raném věku zpozorujeme, že v nějakém koníčku (typicky ve sportu či umění) vyniká, je vhodné tento talent rozvíjet, což s sebou může přinést i řadu nákladů.
Stejně tak mohou naspořené finance pomoci vašemu dítěti při cestě za kvalitním vzděláním – ať už jedná o nejrůznější soukromé školy, vzdělávací kurzy a tábory, zkušenosti v zahraničí a samozřejmě také vysokoškolské studium. Rozhodně vzdělání dítěte nepodceňujte – investice do kvalitního vzdělání je řadou odborníků považována za jednu z nejlepších (nejrentabilnějších) investic, které pro sebe nebo své dítě můžete udělat.
Kdy začít spořit?
Častou chybou rodičů je zakládání spoření ihned po narození dítěte. Ano, část domácností si to může dovolit, není to však zpravidla nutnost a někdy vás to naopak může přivést spíše do problémů. Je potřeba si uvědomit, že smyslem vytváření rezerv je pokrytí budoucích (potenciálních) potřeb, neměli byste proto začínat se spořením ve chvíli, kdy máte aktuální (reálný) problém s financemi.
Kdy je tedy ten správný čas? Přesný čas nastává ve chvíli, kdy je vaše finanční situace stabilní a můžete si dovolit spořit alespoň v řádu stokorun. V tuto chvíli neotálejte a začněte dříve, než si začnete představovat, za co byste volné peníze utratili.
Kolik spořit?
Také částka věnovaná na spoření je závislá na aktuálních možnostech rodiny. Zpravidla rodiče svým dětem spoří měsíčně v částkách od 500 Kč do 2000 Kč. Nejste-li si jistí, jak to budete zvládat, nastavte si v začátcích nižší částku, o které jste přesvědčeni, že jste schopni ji každý měsíc zaplatit.
Jak spořit?
Pojmem spoření je myšleno cílené ukládání peněz do konkrétních bankovních produktů. Není vhodné, abyste si peníze odkládali doma „na hromádku“. Nejen, že se vám takto znehodnocují, ale hrozí zde velké riziko toho, že peníze utratíte dříve, než dítě vyroste. Jak tedy spořit?
Stavební spoření
Nejčastěji rodiče svým dětem zakládají stavební spoření. Velkým lákadlem je příznivá úroková sazba v rozmezí 3-4 % ročně, která je posílena státním příspěvkem ve výši 2 tisíce korun ročně. Nevýhodou však může být to, že díky státnímu příspěvku můžete peníze po dobu prvních 6 let spoření použít výhradně pro účely financování bydlení, což musíte bance doložit příslušnými doklady.
Spořicí účet
Spořit můžete také na klasickém spořicím účtu. Úroky zde se pohybují většinou okolo 1-2 % ročně. Výhodou (a zároveň i nevýhodou) je, že si peníze můžete takřka kdykoliv vybrat a použít je na cokoliv.
Termínované vklady
Termínované vklady nabízejí zpravidla vyšší zhodnocení – ty nejvýnosnější až 3 %. Podmínkou je, jak už název napovídá, fixní předem daná délka uložení peněz. Vyplatí se proto spíše pro dlouhodobé spoření. Pokud jste začali spořit v pozdějším věku dítěte, spočítejte si, zda se vám termínovaný vklad vyplatí. Peníze je sice možné vybrat i dříve, ale s poplatkem. Stejně jako u spořicího účtu můžete naspořené peníze použít na cokoliv.