Stačí mi kartička pojišťovny místo cestovního pojištění?

0

Pokud plánujete dovolenou v některých státech ze zemí EU, nabízí se vám otázka, zda potřebujete cestovní pojištění nebo vám postačí pouze kartička pojištěnce (Evropský průkaz zdravotního pojištění EHIC). Mnoho lidí se touto otázkou nezabývá a vydává se na dovolenou pouze s platnou kartou pojištěnce. V tomto článku se zaměříme, zda vám bude opravdu stačit a jaké jsou další varianty cestovního pojištění.

Cestovní pojištění vám nezajistí pouze možné náklady na léčbu v případě nemoci či úrazu. Může vám pomoci také s právní radou v případě dopravní nehody nebo při ztrátě zavazadel.

Povinností každého občana v České republice je zdravotní pojištění, které vám zajistí bezproblémovou lékařskou péči, nárok na nemocenskou a další výhody spjaty s tímto pojištěním. Na základě této povinnosti jste držitelem kartičky pojištěnce. Každý vlastník ji může použít i jako takzvaný Evropský průkaz zdravotního pojištění.

Na co kartička pojišťovny v Evropské unii již nestačí?

Prvním důvodem, proč si zřídit cestovní pojištění, je množství lékařských úkonů. V rámci České republiky se vztahuje na velké množství úkonů, v ostatních zemích EU je tomu jinak. V některých státech je požadována takzvaná spoluúčast pacienta. To znamená, že část nákladů na lékařské úkony uhradí pojišťovna a zbytek si musí uhradit pacient.

Vaše kartička pojištěnce platí pouze pro náklady, které jsou spojené s nezbytnou zdravotní péčí. Velkým problémem jsou i úrazy, které zdravotní pojištění nepokryje. Jedná se například o nutné přivolání horské služby.

Kde je kartička pojišťovny platná?

  • V zemích EU – Belgie, Bulharsko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Irsko, Itálie, Kypr, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Velká Británie
  • v zemích Evropského hospodářského prostoru – Island, Lichtenštejnsko, Norsko
  • V dalších zemích – Severní Makedonie, Srbsko a Švýcarsko

Kde je kartička pojišťovny neplatná?

  • V zemích mimo EU
  • Je třeba se spoléhat jen na komerční cestovní pojištění!

Cestovní pojištění

Pokud si na svou cestu vezmete jen kartičku pojištěnce, určitě vám to nezaručí klid na duši v případě, že se něco stane. Ideálním řešením je cestovní pojištění do zahraničí, které není tolik nákladné. Zásadní je i jeho správný výběr.

Každé cestovní pojištění pokryje základní lékařské ošetření a přepravu do zdravotnického zařízení. K základnímu cestovnímu pojištění si můžete připlatit i určitá připojištění. Jedná se o připojištění úrazu, odpovědnosti za škodu, zavazadel, storna zájezdu a letu. (U storna zájezdu si pozorně čtěte obchodní podmínky. Prokazování může být složité)

Při výběru cestovního pojištění věnujte dostatečný čas porovnání nabídek jednotlivých pojišťoven. Dávat si pozor zejména na to, co dané pojištění kryje a v jaké výši.

Máte zkušenosti s pojištěním v zahraničí?

4.5/5 - (2 votes)

Zanechat komentář:

Please enter your comment!
Please enter your name here