Vánoce začněte řešit s předstihem, ušetříte peníze i starosti

0

Vánoce mají být svátky klidu a míru, místo toho jsou však často zdrojem stresu a velkých finančních výdajů. Kvůli tomu mohou pro mnoho lidí představovat finanční past. Podívejte se proto s námi na několik jednoduchých tipů, jak Vánoce finančně přežít.

Stanovte si rozpočet

Základ úspěchu je stanovení rozpočtu. Kolik za dárky a Vánoce celkově plánujete utratit? Je pro vás tato částka opravdu přijatelná? Stanovit rozpočet byste si měli rozhodně ještě před tím, než se vrhnete na nákupy. Pokud navíc plánujete kupovat dárky většímu množství blízkých, vyplatí se stanovit si částky pro jednotlivé osoby.

Snadno se tak vyhnete situaci, kdy se naplno pustíte do nákupů a později zjistíte, že poslední dárky už nemáte za co koupit. Asi není třeba zmiňovat, že držet se stanoveného rozpočtu je nutností. Chápeme, že člověk může mít během nákupů nutkání stanovenou částku překročit, pokušení však odolejte – zpětně za to budete rádi.

Pokud tušíte, že budete chtít do nákupu dárků vložit větší částku, můžete si začít peníze odkládat stranou už několik měsíců před svátky. Pokud si vše dobře naplánujete, budete v předvánočním období jistě mnohem více v klidu.

Jste již v důchodu a rádi byste si (nejenom) na Vánoce přivydělali nějakou tu korunu? Přečtěte si, jaké máte možnosti a jak je to s daněmi!

Nakupování s předstihem? Ano!

Asi každý z nás ví (nebo minimálně tuší), že čím blíže jsou Vánoce, tím jsou zpravidla ceny v obchodech vyšší. Vyplatí se proto myslet na Vánoce už během podzimu a začít s nákupy co nejdříve. Kromě toho, že pravděpodobně ušetříte, budete mít více času si vše promyslet a vyhnete se unáhleným koupím.

Na půjčky zapomeňte!

Vánoční půjčka? Na tu zapomeňte, představuje jen cestu do pekla. Raději zvažte jiné možnost, jak snížit výdaje za dárky. I levnější dárky dokáží udělat obdarovanému obrovskou radost. Navíc existuje řada možností, jak při nákupech ušetřit – slevy či věrnostní karty jsou jen některé z nich.

Nejdražší neznamená vždy nejlepší

Přesně tak. Neplatí, že čím dražší dárek je, tím je lepší. Často dokáží větší radost udělat levnější či vyráběné dárky. Další možnost pak představují hromadné dárky – například větší dárek pro celou rodinu.

Využijte slevy a slevové kupóny

Velkým pomocníkem jsou slevy a slevové kupóny. Díky nim můžete často ušetřit i vyšší částky. Ovšem pozor! Vždy se přesvědčte, zda je zboží opravdu levnější. Mnohdy jde totiž jen o marketingový trik.

Ačkoli tedy budeme slavit Vánoce až za několik měsíců, je dobré na tyto svátky myslet předem a začít se na ně připravovat s předstihem. Kromě toho, že tyto svátky lépe finančně přežijete, dočkáte se v předvánočním období pravděpodobně i většího klidu.

S Vánoci se pojí také konec roku. Zbývá vám stále nevyčerpaná dovolená? Ideální je samozřejmě si ji vybrat, pokud ovšem tušíte, že to do konce roku neklapne, přečtěte si, na co máte nárok a jak je to s proplácením.

Rate this post

Zanechat komentář:

Please enter your comment!
Please enter your name here