Vláda schválila návrh zákona o digitální dani

0

Návrh zákona o digitální dani prošel přes schválení vlády. Co všechno tato novinka změní a kdy se budeme muset novými pravidly řídit?

Digitální daň, kolik a na co

Digitální daň je stanovena ve výši 7 %. Platit bude na vybrané digitální služby poskytované v ČR. Mezi tyto služby lze zahrnout cílené reklamní kampaně, využití mnohostranného digitálního rozhraní a poskytnutí dat o uživatelích.

Ale pouze za určitých podmínek: Digitální dani budou podléhat pouze společnosti s globálními výnosy nad 750 milionů eur za rok, jestliže současně na území ČR dosáhnou obratu ve výši přesahující 100 milionů korun. V tuzemsku se tak dotkne společností jako je Facebook, Google nebo Apple.

Naopak se nebude vztahovat na ty společnosti, které poskytují digitální služby pouze okrajově. Koncových uživatelů se novela taktéž nijak nedotkne.

Použitelnost zákona je časově omezená, znamená to tak, že posledním zdaňovacím obdobím byl ustanoven rok 2024.

Proč vznikla digitální daň

Cílem je vyrovnat aktuálně nepříznivou situaci na trhu. Jde primárně o to, že velké internetové firmy platí v porovnání s jinými podnikatelskými subjekty v tuzemsku jen minimální daň. I když je situace dlouhodobě v jednání a podmínky nejsou vhodně nastavené, v současné chvíli Česká republika již nechtěla čekat na výsledek dohody s EU a OECD.

Předloha, jak vyplývá z tiskové zprávy ministerstva financí, vychází z původního evropského (unijního) konceptu návrhu směrnice o DS.

Proto bylo stanoveno, že digitální dani podlehnou služby jen za předpokladu, že u reklamní kampaně úhrn úplat za danou službu na území ČR bude ve výši převyšující 5 milionů korun. Mnohostranného digitálního rozhraní se daň dotkne, pokud bude mít toto rozhraní více než 200 000 uživatelských účtů. Minimální limit pro poskytnutí dat o uživatelích bude rovněž více než 5 milionů korun.

Pod společností, která poskytuje digitální služby jen okrajově, se rozumí ta, která bude mít podíl inkasa ze zdanitelných služeb na celkových výnosech v rámci Evropy nejvýše 10 %.

5/5 - (1 vote)

Zanechat komentář:

Please enter your comment!
Please enter your name here