Co všechno je potřeba si připravit na hypotéku? Jaké dokumenty k hypotéce?

0

Ještě než začnete řešit hypotéku, budete potřebovat podklady pro banku, podle kterých dostanete odpovídající nabídku na hypotéku. Ne každá banka bude potřebovat všechny věci ze seznamu a také záleží jakou hypotéku budete požadovat. Pro základní přehled o požadavcích je ale náš seznam dostačující.

Co vše potřebujete mít připravené na začátku hypotéky

  1. Identifikace nemovitosti – postačí List vlastnictví (LV) což je jednoduchý výpis z Katastru nemovitostí, kde jsou zapsány informace o nemovitosti (pozemkové číslo, číslo budovy, vlastníci, zástavní práva, věcná břemena atd.)
  2. Nabývací titul k nemovitosti – Potvrzení jakým způsobem získal aktuální majitel nemovitost, kterou právě teď prodává. Většinou jsou to kupní smlouvy, dědické výkony nebo darovací smlouvy. Některé banky si nabývací titul zajistí přímo i bez vaší účasti
  3. Návrh kupní smlouvy – Postačí třeba jen elektronická verze návrhu. Bance jde zejména o to kdo komu a co prodává, za jakou cenu a jakým způsobem bude vyplacena kupní cena (peníze do úschovy, až po zápisu vlastnictví na Katastru nemovitostí atd.). Pro banku jsou také důležité jednotlivé termíny v Kupní smlouvě. Jeden ověřený originál Kupní smlouvy pak dodáváte přímo bance při čerpání úvěru.
  4. Potvrzení příjmů – formulář vám poskytne banka v tištěné podobě nebo zašle na e-mail. Na vašem mzdovém oddělení si ho pak necháte potvrdit a dodáte zpět do banky. Toto potvrzení má většinou platnost pouze do 30 dnů od vystavení. Podnikáte jako OSVČ? V tom případě dokládáte poslední 2 daňová přiznání, kopii potvrzení o zaplacení daně a Potvrzení bezdlužnosti, vystavené Finančním úřadem.
  5. Výpisy z bankovního účtu – pokud si neberete hypotéku ve své bance, která si stáhne výpisy sama, tak je možné, že budete dokládat výpisy z bankovního účtu. Tam si banka ověří nejen výši příjmu, který vám chodí od zaměstnavatele, ale také uvidí, jaké máte výdaje a jestli nesplácíte nějaké nebankovní úvěry, které se nezapisují do registrů a vy jste je neuvedli v žádosti o hypotéku.

Hypotéka je prostě o spoustě papírování

Není to jen o tom jít podepsat smlouvu do banky a splácet. Zařídit hypotéku obnáší spoustu papírování a úkonů kolem, takže ne každý si na to troufne. Není ale vůbec žádný důvod se s tím trápit. Jistě od známých dostanete nějaké doporučení na hypotečního specialistu, který pro vás a za vás zařídí vše potřebné, ale hlavně na začátku díky vašim možnostem a požadavkům nabídne vhodné řešení i vhodnou banku. Vám tím pádem odpadne veškerá administrativa a návštěvy banky. Jednoduché, že?

5/5 - (2 votes)

Zanechat komentář:

Please enter your comment!
Please enter your name here