Výhodnější bankovní účty, které banky nabízejí pro seniory

0

Pryč jsou doby, kdy se důchody vyzvedávaly na poště v hotovosti. Dnešní senioři si čím častěji zřizují bankovní účet a někteří aktivně používají také služeb internetového nebo mobilního bankovnictví. Banky jdou tomuto trendu naproti a tak zřizují účty speciálně pro seniory.

Senioři mají zpravidla jiné nároky na bankovní účty. Většina z nich preferuje osobní kontakt na pobočce, přičemž často vítězí ta banka, která je nejblíže bydlišti. Internetové bankovnictví zatím mnoho seniorů nevyužívá. Důvodem je nejen technická bariéra, kdy řada seniorů nedisponuje počítačem nebo chytrým telefonem, ale také nedůvěra v online služby a celkově bezhotovostní platby. To se však snaží prolomit některé banky pomocí speciálních účtů pro seniory.

Momentálně tyto účty nabízejí Poštovní spořitelna, Česká spořitelna a Raiffeisen bank.

Poštovní účet ERA

Velmi oblíbeným produktem seniorů je Poštovní účet ERA od Poštovní spořitelny. Díky husté síti poštovních poboček se jedná o nejdostupnější produkt pro všechny, kteří upřednostňují návštěvy obchodních míst před internetovým bankovnictvím.

Zřízení Poštovního účtu je zdarma pro seniory nad 58 let pod podmínkou příjmu 5 000 Kč měsíčně na tento účet a je možné založit si jej na každé poště a dokonce i u vašeho poštovního doručovatele. Platby je možné provádět na jakékoliv pobočce pošty za poplatek 30 Kč. Jednou měsíčně je možné provést jeden výběr hotovosti zdarma.

Jednou měsíčně můžete využít zdarma také donášku hotovosti přímo na vaši adresu prostřednictvím poštovního doručovatele. Poté je tato služba zpoplatněna, nicméně i tak se jedná o unikátní službu, kterou žádná jiná bankovní instituce nenabízí.

Technicky zdatnější senioři mohou využívat až dvou platebních karet a internetového bankovnictví – využívání obou služeb je kompletně zdarma. Zpoplatněny jsou pouze zahraniční platby a výběry hotovosti z cizích bankomatů.

Moje zdravé finance od České spořitelny

Speciální bankovní účet pro důchodce nabízí také Česká spořitelna. Účet se službou Moje zdravé finance je zdarma, pokud vám zde chodí důchod přímo od České správy sociálního zabezpečení a pokud alespoň jednou měsíčně zaplatíte platební kartou. V případě nesplnění podmínky platí 50 Kč poplatek.

Ostatní podmínky jsou stejné jako u jiných běžných účtů – využívání internet banky a výběry z vlastních bankomatů jsou zdarma, využívání cizích bankomatů, výběry a vklady peněz na pobočkách jsou za poplatek.

eKonto SMART od Raiffeisen Bank

Pokud je vám 60 a více let, můžete si založit také výhodné eKonto SMART.  Podmínkou pro bezplatné vedení je kromě věkové hranice také výše příchozích plateb alespoň 5 000 Kč a 3 odchozí transakce.

Stejně jako ostatní bankovní účty je i eKonto nejvýhodnější v případě, kdy jej spravujete online a platíte kartou. Na rozdíl od předchozích seniorských účtů však můžete s pomocí karty vybírat zdarma také z bankomatu jiných bank.

Využijte telefonního bankovnictví

Jelikož jsou i speciální seniorské běžné účty zaměřeny spíše na využívání karet a internetového bankovnictví, může být pro technicky méně zdatné seniory cenově výhodnější alternativou klasický („neseniorský“) běžný účet v kombinaci se službou telefonního bankovnictví.

Tento poměrně opomíjený způsob využívání účtů je kompromisem pro ty, kteří nechtějí používat internetové bankovnictví, ale nemají zájem nebo čas chodit vyřizovat vše na pobočku.

Jak to funguje? Pomocí telefonního hovoru se spojíte s pracovníkem klientského centra nebo s hlasovým automatem, který si vás na základě předem vydaných autorizačních kódů identifikuje a poté bude s vaším účtem manipulovat dle vašich pokynů. Přes telefon takto můžete poslat platbu, zjistit zůstatek, zadat trvalé příkazy, inkasa nebo SIPO. Jedním hovorem si také můžete nakoupit cenné papíry nebo investovat do nějaké komodity.

Službu telefonního bankovnictví nabízí téměř všechny tuzemské banky a to zdarma.

5/5 - (1 vote)

Zanechat komentář:

Please enter your comment!
Please enter your name here